Spadło zainteresowanie obligacjami DS1110

Wojciech Dembiński
opublikowano: 17-05-2001, 00:00

Spadło zainteresowanie obligacjami DS1110

Zainteresowanie inwestorów obligacjami dziesięcioletnimi o stałym oprocentowaniu wyraźnie zmalało w ostatnim czasie. Na wczorajszą aukcję wpłynęły zamówienia o łącznej wartości nominalnej 1,2 mld zł, a więc o ponad 1,1 mld niższej w porównaniu z marcowym przetargiem. Według analityków, przyczyną niższego popytu była nieobecność zagranicznych inwestorów, których do kupowania polskich papierów skarbowych zniechęcają wysokie notowania złotego. Mniejszy ruch na aukcji związany był także z faktem, że fundusze emerytalne, które najchętniej kupują obligacje z długim okresem wykupu, otrzymują pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dopiero w trzeciej dekadzie miesiąca. Część z nich mogła więc się obawiać, że nie będzie miała czym zapłacić za obligacje.

Mniejszy popyt spowodował, że ceny obligacji spadły, zwiększając tym samym rentowność inwestycji. W porównaniu z wcześniejszym przetargiem średnia rentowność DS1110 zwiększyła się o 52 punkty bazowe i wyniosła 11,39 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadło zainteresowanie obligacjami DS1110