Spece od Javy na górze tabeli płac

opublikowano: 19-08-2018, 22:00

Mimo krótkiego stażu pracy programiści oczekują niemałych podwyżek — nawet do 44 proc.

Rosnące zapotrzebowanie na ekspertów branży technologii informatycznych (IT) sprawia, że ich oczekiwania dotyczące wzrostu płac kształtują się na poziomie od 25 proc. do aż 44 proc. — wynika z danych opublikowanych przez portal z ogłoszeniami o pracę dla programistów No Fluff Jobs. Specjaliści DevOps [metoda wytwarzania oprogramowania, która kładzie nacisk na współpracę profesjonalistów z zakresu operacji IT oraz specjalistów ds. rozwoju oprogramowania — przyp. red.] chcieliby zarabiać o 34,7 proc. więcej niż obecnie. Testerzy liczą na 28,1 proc. podwyżki, a eksperci od tzw. front-end — zajmujący się częścią wizualną aplikacji internetowych, wykorzystując oprogramowanie stworzone przez tzw. back-end developerów — uważają, że ich wynagrodzenie powinno wzrosnąć o 32,9 proc. Ci ostatni oczekują natomiast wzrostu wynagrodzeń o 31,1 proc., a programiści zajmujący się tworzeniem aplikacji mobilnych chcieliby dostawać o 31,7 proc. więcej niż obecnie. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania respondentów, największe oczekiwania co do wysokości płac mają mieszkańcy województwa mazowieckiego. Mimo, że specjaliści z Warszawy i okolic zarabiają najwięcej w branży, to przewidują, że ich pensje wzrosną o ponad 44 proc. Najmniejsze wymagania mają osoby zamieszkujące województwo dolnośląskie. Programiści z tego regionu kraju chcieliby otrzymywać ponad 28 proc. więcej niż dotychczas. Okazuje się, rozbieżności w oczekiwaniach zmniejszają się również wraz z biegiem lat pracy. To dlatego, że osoby, które pracują w sektorze IT dłużej, są bardziej zadowolone ze swojego wynagrodzenia. Programiści, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w tej dziedzinie, mogą liczyć na kwoty sięgające nawet 6 tys. zł., a eksperci — od 8 tys. zł do nawet 16 tys. zł. netto. Są to przede wszystkim specjaliści Javy, którzy pod względem zarobków plasują się w czołówce branży.

Rynek programistów w Polsce jest stosunkowo młody — 27,8 proc. z nich pracuje w branży mniej niż dwa lata. Ankieta pokazuje, że większość stanowią mężczyźni, a kobiety niespełna 8 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu