Specjaliści IT z zewnątrz

BARTOSZ DZIEWIERSKI dyrektor działu usług outsourcingowych firmy Qumak
opublikowano: 03-02-2014, 00:00

KOMENTARZ

Polska jest największym rynkiem usług outsourcingu pracowników IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Polscy specjaliści to osoby wykształcone, z dużym doświadczeniem i znające języki obce. A jednocześnie koszt ich pracy jest niższy niż kadr w Europie Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych. Wpływa to na dużą popularność outsourcingu kadr IT jako narzędzia biznesowego.

Decyzja o wprowadzeniu outsourcingu kadr IT i skala rozwiązania zależą przede wszystkim od specyfiki przedsiębiorstwa. Kiedy warto rozważyć outsourcing kadr IT? Przede wszystkim, gdy można w przejrzysty sposób wyodrębnić stanowiska, kompetencje, produkty lub procesy, które nie są najważniejsze dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dobrym przykładem zdalne i bezpośrednie wsparcie użytkownika wewnętrznego, gdy w ramach outsourcingu obsługuje się zazwyczaj wszystkich pracowników komórek odpowiedzialnych za jego realizację. Rozszerzeniem takiego outsourcingu jest powierzenie firmie zewnętrznej administrowania infrastrukturą IT.

Równie często oddaje się na zewnątrz pracę, której efekt jest autonomicznym produktem — chodzi np. o działania testerów oprogramowania i grafików.

Kompetencje kierownika projektu czy architekta rozwiązań IT, mimo dużej siły oddziaływania na firmę klienta, podlegają zazwyczaj outsourcingowi ze względu na ugruntowane stanowisko specjalistów. Doceniając elastyczność wiążącą się z posiadaniem umów o współpracy bardzo często decydują się oni na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Nie tylko firmy decydujące się na outsourcing kadr IT czerpią korzyści z tego rozwiązania. Ważnym beneficjentem są objęci nim pracownicy, którzy wchodzą na szybką i pełną nowych możliwości rozwoju ścieżkę kariery. Mogą również wybrać najbardziej optymalny ekonomicznie system pracy. Takich możliwości nie daje niemal żadne przedsięwzięcie realizowane wewnętrznymi siłami firmy klienta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARTOSZ DZIEWIERSKI dyrektor działu usług outsourcingowych firmy Qumak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu