Specjaliści niepewni co do perspektyw złota

Inwestorzy likwidowali w zakończonym tygodniu pozycje nastawione na dalszą przecenę złota. Mimo to specjaliści wciąż są niezdecydowani, jeśli chodzi o perspektywy notowań kruszcu w najbliższych tygodniach.

Złoto, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Złoto, fot. Bloomberg

Różnica między pozycjami nastawionymi na wzrost i na spadek cen kruszcu wzrosła w ubiegłym tygodniu pierwszy raz od miesiąca. Przyczyniło się do tego wzmożone zamykanie krótkich pozycji, a poprawa nastawienia inwestorów do złota była związana z ponownym zaostrzeniem sytuacji na Ukrainie.

Specjaliści globalnych instytucji finansowych nie są jednak zgodni odnośnie perspektyw kruszcu. Jak wynika z opublikowanych w kwietniu raportów banków Goldman Sachs, Barclays oraz ABN Amro, w kolejnych miesiącach kruszec powinien tanieć. Pierwsza z instytucji przewiduje, że notowania zejdą w perspektywie 12 miesięcy do 1050 USD za uncję. Ożywienie w gospodarce amerykańskiej będzie przyspieszać, co powinno pozwolić Rezerwie Federalnej na dalsze ograniczanie programów wsparcia dla gospodarki. Więcej optymizmu deklaruje Adrian Day, prezes towarzystwa inwestycyjnego Adrian Day Asset Management.

- Sytuacja na rynku skomplikowała się przez kryzys na Ukrainie. Jestem bardzo byczo nastawiony do rynku kruszcu, ale złoto będzie inwestycją dla cierpliwych – powiedział Adrian Day agencji Bloomberg.

Tymczasem Peter Munk, prezes firmy wydobywczej Barrick Gold, otwarcie przyznał, że coraz trudniej jest dokładnie przewidywać notowania złota, a Rob Haworth, strateg inwestycyjny towarzystwa U.S. Bank Wealth Management przyznał, że negatywne nastawienie jego instytucji do złota uległo osłabieniu.

- Nadal nieco bardziej skłaniamy się ku spadkowemu scenariuszowi, ponieważ spodziewamy się, że Fed będzie ograniczał wsparcie dla gospodarki. Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem nasze podejście jest bardziej optymistyczne, ponieważ ryzyko geopolityczne wzrosło – powiedział Rob Haworth w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Specjaliści niepewni co do perspektyw złota