Specjaliści poszukiwani

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-02-2013, 00:00

KOMENTARZ

MARK TWOMEY partner zarządzający firmy rekrutacyjnej Tara HRC

W 2012 r. firmy rekrutacyjne poszukujące pracowników dla rynku nieruchomości były najaktywniejsze od pięciu lat i to w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Po raz pierwszy od 2007 r. wzrosły wynagrodzenia oferowane pracownikom tego sektora. Przewaga przesunęła się na stronę kandydatów. Firmy muszą zaproponować więcej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu, by przyciągnąć najlepszych.

Choć w 2012 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce była nieco niższa niż w 2011 r. i wyniosła ponad 2,5 mld EUR, to średnia wartość transakcji całkowicie przyćmiła wynik z 2011 r. Bardzo aktywne były duże fundusze instytucjonalne, takie jak Union Investment czy Allianz, które wzbogaciły portfele o kilka najlepszych nieruchomości komercyjnych. Niektóre fundusze nieco zmieniły strategię i w 2012 r. nabyły nietypowe dla siebie nieruchomości, np. Heitman, Hines i Blackstone wzmocniły portfolio o obiekty logistyczne. W 2013 r. fundusze będą poszukiwały zarówno specjalistów od przejęć, jak i analityków finansowych. Utrzyma się także wysokie zapotrzebowanie na asset managerów.

W tym roku największe znaczenie będą miały projekty biurowe. Tylko w Warszawie buduje się ponad 700 tys. mkw. biur, a w innych dużych miastach — 400 tys. mkw. Tak wysoka nowa podaż przełoży się na zapotrzebowanie na pracowników — agentów ds. wynajmu i specjalistów od zarządzania nieruchomościami. Wzrośnie również popyt na certyfikowanych ekspertów LEED i BREEAM.

W 2012 r. w wielu większych miastach rozpoczęto rozbudowę centrów handlowych lub rewitalizację obiektów starszej generacji, co będzie wymagało zatrudnienia wykwalifikowanych szefów projektów budowlanych i agentów ds. rekomercjalizacji. Będą też poszukiwani specjaliści, którzy podejmą się komercjalizacji centrów regionalnych.

Warto obserwować segment ulic handlowych, który w tym roku ma szanse rozkwitnąć, zwłaszcza w Warszawie. Ciekawe okazje może też przynieść zakrojony na szeroką skalę projekt przebudowy dworców PKP.

Nowe projekty budowlane ominą raczej rynek powierzchni magazynowych, lecz na pewno będzie na nim sporo ciekawych transakcji wynajmu i sprzedaży.

W 2012 r. po raz pierwszy od pięciu lat wzrosły w całej Europie Środkowo- Wschodniej wygrodzenia oferowane pracownikom sektora nieruchomości. Firmy muszą zaproponować więcej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu, by przyciągnąć najlepszych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Not. Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu