Specjaliści w cenie u pracodawców

opublikowano: 19-01-2016, 22:00

Sytuacja na rynku pracy może zachęcać do zatrudniania osób w wieku powyżej 50 lat, — prognozują szefowie pracuj.pl.

O 12,49 proc. wzrosła w 2015 r. liczba ogłoszeń na portalu pracuj.pl. Opublikowano ponad 434,8 tys. ofert pracy. Największy wzrost zapotrzebowania na pracowników wykazywały firmy zatrudniające od 51 do 250 osób. Od lat liderem pod względem liczby ofert pracy jest handel i sprzedaż. W 2015 r. było ich ponad 86,6 tys., stanowiły jedną piątą wszystkich.

Następne były: bankowość,finanse i ubezpieczenia (14,3 proc. ofert), przemysł ciężki, telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8 proc.). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości, które po kryzysie z ubiegłych lat wykazały większy popyt na pracowników (o 14,8 proc. więcej ofert).

W przemyśle lekkim przybyło ogłoszeń o 12,5 proc., podobnie w transporcie i logistyce, a w marketingu, mediach i reklamie o ponad 14 proc. Podobnie jak w 2014 r. poszukiwano przede wszystkim handlowców i sprzedawców, pracowników do obsługi klienta oraz specjalistów do spraw finansów (15,4 proc. ofert) i IT (14,9 proc.). Największy wzrost zapotrzebowania był na pracowników związanych z budownictwem (o 23,1 proc.) oraz pracowników produkcji (o 22,3 proc.).

Pojawiło się więcej propozycji dla specjalistów do spraw logistyki — o 18,1 proc. Może to wynikać z poprawy sytuacji firm transportowych. W podobnej skali przybyło ogłoszeń dla specjalistów HR i zarządzania zasobami ludzkimi. W jednej piątej ogłoszenia o pracę pochodziły z województwa mazowieckiego. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (10,2 proc.), ale pod kątem dynamiki wzrostu wyprzedziło je małopolskie (20 proc. w porównaniu z 2014 r.).

— Wzrost liczby publikowanych ofert potwierdza ożywienie na rynku pracy. W pewnych dziedzinach można już mówić o rynku pracownika, np. wśród specjalistów IT oraz niektórych inżynierów — komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj.

Jego zdaniem, firmy zaczną większą wagę przykładać do przyjaznej rekrutacji. Malejące bezrobocie i rosnące zapotrzebowania na pracowników może też sprawić, że pracodawcy z uwagą zaczną przyglądać się kandydatom 50+, doceniając ich doświadczenie i kompetencje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu