Specjalne Strefy Ekonomiczne tworzą nowe miejsca pracy

06-09-2004, 19:54

W Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) pracuje 3 tys. 322 osoby, w SSE w Starachowicach powstało 2,5 tys. nowych miejsc pracy. W Tarnobrzegu w SSE jest 7 tys. 247 miejsc pracy, z czego 4 tys. 443 to nowe miejsca pracy, a w Mielcu w SSE powstało 8 tys. 800 nowych miejsc pracy, wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

W Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSSE) działają dwie spółki z kapitałem zagranicznym, Masadecor Polska oraz Malow. Firmy te zainwestowały 45 mln zł na 377 mln zł wydanych w całej strefie. Firma Masadecor Polska jest w 100 proc. inwestycją zagraniczną. Malow to spółka w 65 proc. z obcym kapitałem. Firmy te zatrudniają w sumie 417 pracowników na 3 tys. 322 osoby zatrudnione w całej strefie. Obecnie w SSSE działa 56 firm, a 71 posiada zezwolenie na działalność.

W SSE w Starachowicach (Świętokrzyskie) zainwestowano ponad 50 mln euro, dzięki którym powstało 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Aktywną działalność gospodarczą rozwinęło do tej pory 27 z 34 podmiotów, które uzyskały zezwolenie - informuje prezes zarządu Strefy Henryk Krekora.

Do najbardziej dynamicznych zalicza się trzy firmy z kapitałem zagranicznym - Poligrafię Bis Sp. z o.o., Mann Star Truks & Busses Sp. z o.o. i Starfam (branża odzieżowa). Niewiele ustępuje im kilka spółek z kapitałem krajowym, m.in. Gerda 3 Sp. z o.o. (pierwszy inwestor w Strefie), Cersanit II SA, Cerrad Sp. z o.o., Ceramika Nowa Gala II Sp. z o.o. oraz Fabryka Mebli A i B Sp. z o.o.

Połowa z 577 mln zł zainwestowanych w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (TSSE) pochodziła od inwestorów zagranicznych - poinformował w poniedziałek PAP Marek Indyk z TSSE.

W tarnobrzeskiej SSE działa 10 inwestorów zagranicznych. Są to cztery firmy niemieckie, trzy francuskie oraz po jednej z Danii, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Według Indyka, większość zagranicznych firm zyski z działalności w SSE przeznacza na kolejne inwestycje. Jak podkreślił, połowa zagranicznych inwestycji pochodzi od niemieckiej firmy Stahlschmidt & Maiworm.

Do tej pory wydano 93 zezwolenia na prowadzenie działalności w TSSE. Dotychczas działalność podjęło 49 podmiotów. W strefie jest 7 tys. 247 miejsc pracy, z czego 4 tys. 443 to nowe miejsca pracy.

W najstarszej polskiej SSE w Mielcu działa prawie 100 podmiotów, w tym 12 zagranicznych. Największy z nich, zajmująca się produkcją paneli podłogowych austriacka firma Kronwood, zainwestowała dotychczas prawie 250 mln euro.

W Mielcu wszyscy inwestorzy działający w SSE zainwestowali od 1995 roku ponad 2 mld zł. Powstało 8 tys. 800 nowych miejsc pracy.

W Polsce istnieje obecnie 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Z czasem SSE mają się przekształcić w strefy aktywności gospodarczej, w ramach których dla przedsiębiorstw będą tworzone warunki umożliwiające tworzenie nowych miejsc pracy.

Strefami zarządzają specjalnie utworzone spółki akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością, w których Skarb Państwa lub samorząd województwa posiada większość głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub zgromadzeniu wspólników. Spółki te wydają zezwolenia na działalność w SSE. Aby uzyskać takie zezwolenie należy spełnić wymogi dotyczące wielkości inwestycji lub liczby utworzonych nowych miejsc pracy. W każdej SSE wymogi te ustalane są niezależnie.

Przedsiębiorstwom działającym w ramach SSE przysługują zwolnienia i ulgi podatkowe, w ramach stref mają one do dyspozycji tereny przygotowane pod inwestycje, z pełną infrastrukturą, niekiedy również z obiektami przemysłowymi do adaptacji. SSE zapewniają także obsługę projektów wraz z załatwieniem większości potrzebnych dokumentów i zezwoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Specjalne Strefy Ekonomiczne tworzą nowe miejsca pracy