Spekulanci zweryfikowali oczekiwania prezesa GPW

WST
14-07-2008, 10:53

Ludwik Sobolewski, prezes GPW odnosząc się do raportu IPO WATCH EUROPE Q2, sporządzonego przez PricewaterhouseCoopers, stwierdził, że zakładana przez niego liczba 70 nowych spółek na głównym rynku będzie niezwykle trudna do osiągnięcia, gdyż w pierwszej połowie roku wystąpiły czynniki, których nie sposób było przewidzieć - na przykład spekulacja cenami ropy naftowej.

Mimo to uważa, że przy pewnym obniżeniu liczby debiutów na naszym rynku i trudnościach w realizacji wielu transakcji, relatywna pozycja GPW jest jednak imponująca.

- Mieć drugą pozycję po Londynie i ponad jedną czwartą wszystkich europejskich IPO to jest naprawdę coś. Rzecz jasna ich wartość to inna sprawa, ale na młodym rynku trudno spodziewać się wielkich transakcji – ocenia Ludwik Sobolewski.

Przypomina przy tym, że w II kwartale została przeprowadzona druga pod względem wielkości oferta nie prywatyzacyjna spółki krajowej.

Prezes GPW jest jednak nie usatysfakcjonowany liczbą zagranicznych spółek jakie pojawiły się w pierwszym półroczu na warszawskim parkiecie.

- Ta liczba - 3 spółki - jest pochodną ogólnej sytuacji, ale to jest dotkliwe, bo od akwizycji spółek międzynarodowych zależy też międzynarodowa pozycja Warszawy – twierdzi Sobolewski.

Pozostaje mimo to optymistą.
- Jest nieźle - w pierwszym półroczu 2008 różnica w kapitalizacji spółek krajowych w Wiedniu i Warszawie została prawie zniwelowana. Sądzę więc, że w zakresie budowy centrum regionalnego w I półroczu nastąpił postęp, a nie regres – podsumowuje szef GPW.

Według raportu IPO Watch Europe, warszawska giełda jest liderem wśród europejskich parkietów pod względem liczby nowych spółek i wartości IPO. W II kwartale br. na naszej giełdzie zadebiutowało 37 spółek, a łączna wartość ich ofert wyniosła 1,9 mld EUR. Zarówno pod względem ilości, jak i wartości IPO warszawska Giełda zajęła drugie miejsce w Europie.
Wyprzedziła tak duże rynku jak NYSE-Euronext (15 nowych spółek w II kwartale), sojusz OMX (10 debiutów) czy giełda we Frankfurcie (8 nowych spółek). Na giełdach w Madrycie, Wiedniu, Dublinie i Atenach w II kwartale nie zadebiutowały żadne spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spekulanci zweryfikowali oczekiwania prezesa GPW