"Spiegel": W OBWE coraz więcej dowodów na winę Gruzji

PAP
opublikowano: 31-08-2008, 08:58

Centrala OBWE ma coraz więcej wskazówek świadczących o tym, że to niewłaściwe działania gruzińskich władz doprowadziły do eskalacji konfliktu w Osetii Południowej - podaje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu.

Według nieoficjalnych informacji tygodnika raporty obserwatorów wojskowych OBWE dotarły nieformalnymi kanałami na biurka przedstawicieli rządu w Berlinie.

Zgodnie z zawartymi w nich ocenami Gruzja intensywnie przygotowywała się do wojskowej operacji w Osetii Południowej i rozpoczęła ją, zanim rosyjskie czołgi wjechały do tunelu Roki, prowadzącego do Osetii Południowej - twierdzi "Spiegel" w artykule, którego fragment opublikowano w sobotę na stronach internetowych.

Jak podaje, w raportach jest także mowa o możliwych zbrodniach wojennych popełnionych przez Gruzję. Obserwatorzy informują, że siły gruzińskie rozpoczęły atak w godzinach nocnych, zaskakując śpiących cywilów.

Tygodnik pisze też, że od dłuższego czasu MSZ w Berlinie zajmował się scenariuszami zakładającymi możliwe zaostrzenie polityki zagranicznej Rosji.

Pod koniec zeszłego roku szefowi niemieckiej dyplomacji Frankowi- Walterowi Steinmeierowi przedstawiono wewnętrzny dokument analizujący różne warianty, w tym wariant "Rosji autorytarno- imperialnej" - informuje "Der Spiegel". W przypadku realizacji takiego scenariusza strategiczne partnerstwo z Rosją byłoby nie do utrzymania, a relacje z Moskwą przybrałyby formę "zimnego pokoju".

W dokumencie wyrażono również obawę, że agresywne działania Rosji zepchną "zachodni model demokracji" na pozycje defensywne.

Analitycy MSZ przewidzieli również uznanie, a nawet nie wykluczyli aneksji Osetii Południowej i Abchazji przez Rosję. Konsekwencją tego miałoby być "silniejsze związanie Gruzji ze strukturami transatlantyckimi".

Najbardziej pozytywny scenariusz przygotowany przez analityków zakłada integrację Rosji z gospodarką światową i stopniowe przyjęcie przez nią standardów europejskich.

Kolejny scenariusz zakłada "stagnację", w której Rosja balansuje pomiędzy kooperacją a konfrontacją z Zachodem. W takiej sytuacji eksperci MSZ w Berlinie zalecili ostrożność wobec aspiracji Gruzji dotyczących integracji ze strukturami euroatlantyckimi.

Anna Widzyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Spiegel": W OBWE coraz więcej dowodów na winę Gruzji