Split payment i STIR dają pracę IT

opublikowano: 29-04-2018, 22:00

Konieczność dostosowania bankowych systemów informatycznych do zmian regulacyjnych sprawia, że firmy IT obsługujące banki mają ręce pełne roboty.

Większość zmian regulacyjnych niesie za sobą konieczność dostosowania systemów informatycznych, ale liczba i intensywność regulacji, które w ostatnim czasie mają wpływ na systemy bankowe, sprawia, że firmy IT mają pełne ręce roboty.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Rozpoczęliśmy przygotowania do wprowadzenia STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) już w drugiej połowie 2017 r. Uruchomiliśmy wówczas projekt inwestycyjny, w ramach którego stworzyliśmy, właśnie pod kątem STIR, nowy specjalizowany moduł systemu def3000/SP. Dotychczas system był wykorzystywany przez banki do obsługi procesów zajęć egzekucyjnych za pośrednictwem Ognivo [rozwiązanie umożliwiające bezpieczną i szybką wymianę informacji między uczestnikami systemu rozliczeniowego Elixir i Euro Elixir oraz instytucjami współpracującymi z bankami — red.] — mówi Sławomir Ziajka, zastępca dyrektora Pionu Banków Komercyjnych w Asseco Poland.

Moduł obsługi STIR spółka oferuje na zasadzie licencji, dzięki czemu pojedyncze instytucje ponoszą tylko część kosztów związanych z jego powstaniem.

Asseco ma mnóstwo pracy, gdyż wspiera dziewięć banków komercyjnych oraz ok. 150 spółdzielczych w przystosowaniu się do nowych regulacji.

— Ostatnie miesiące i kolejne, aż do lipca, gdy STIR zacznie działać z pełną mocą, będą z pewnością czasem intensywnej pracy dla zespołów Asseco — mówi Sławomir Ziajka.

Split payment (podzielona płatność VAT) to kolejna obok STIR zmiana regulacyjna, która istotnie wpłynie na funkcjonowanie instytucji finansowych. Firma z Rzeszowa już od kilku miesięcy pracuje, aby przygotować do niej swoje systemy.

Wartości umów na zmiany w systemach większość banków nie ujawnia. BGK niedawno informował, że za wykonanie modyfikacji systemu def2000, polegającej na dostosowaniu poszczególnych modułów systemu do obsługi mechanizmu podzielonej płatności, zapłaci Asseco 1,4 mln zł.

Sygnity chwaliło się niedawno, że zrealizuje rozszerzenia możliwości systemu Banku Pocztowego, dzięki modyfikacji split payment. Zmiany w systemie mają być przeprowadzone z wykorzystaniem funkcji opartych na działaniu platformy Sygnity IntelliBanking. Sygnity to jeden z większych dostawców oprogramowania dla sektora finansowego. Wśród klientów spółka wymienia m.in. Alior Bank, BZ WBK czy Unicredit. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy