Spod kielni i z odzysku

Agnieszka Zielińska, AL
opublikowano: 20-02-2007, 00:00

Rynek biurowy w Łodzi przeżywa dziś niespotykane ożywienie. Miasto powoli wyrasta na jedno z ważnych centrów polskiego biznesu.

W centrum Polski buduje się na potęgę

Rynek biurowy w Łodzi przeżywa dziś niespotykane ożywienie. Miasto powoli wyrasta na jedno z ważnych centrów polskiego biznesu.

Jeszcze niedawno niedoceniana — dziś umiejętnie wykorzystuje swoje atuty, a tych ma wiele. Zaletami Łodzi są centralna lokalizacja i niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Duże znaczenie ma też magia miejsca. Nową wizytówką miasta stają się dziś zabytkowe mury fabryk. Powstają w nich nie tylko sklepy, mieszkania, ale także nowoczesne biura.

Na placu budowy

Już wkrótce inwestorzy poszukujący w Łodzi najwyższej klasy biur nie będą mieć żadnych problemów z ich znalezieniem. Obecnie w mieście realizowanych jest kilka biurowych inwestycji. Rezultatem będzie wzrost nowoczesnej powierzchni biurowej, jakiej dziś miastu najbardziej brakuje. Biura powstaną m.in. w pobliżu osiedla akademickiego, po wschodniej stronie al. Politechniki, w rejonie skrzyżowania z ul. Radwańską. Projekt nazywa się Fabryka Biznesu.

Znajdujący się na terenie kompleksu stary budynek fabryki, w którym mieści się m.in. hurtownia win, zamieni się w nowoczesny biurowiec. Inwestycja obejmie nie tylko rewitalizację fabryki, ale też wybudowanie nowych obiektów. Docelowo na ponad dwóch hektarach powstanie blisko 58 tys. mkw. powierzchni biurowej. Najemcom Fabryka Biznesu zaoferuje przestronny open space, dwa poziomy podziemnego parkingu, klimatyzację, szybkobieżne windy, ochronę i zaplecze usługowe.

Ambitne plany ma również spółka WWG Management, która wspólnie z brytyjską firmą dewelopersko-finansową Salamanca Finance planuje przekształcenie dawnego kompleksu Próchnika w Łodzi w nowoczesne centrum biurowe. W jego skład wchodzą dwa budynki, których powierzchnia wynosi obecnie 17 tys. mkw. Po modernizacji powiększy się o blisko 3 tys. mkw.

Inne inwestycje? W budowie znajduje się obecnie pierwszy etap Textorial Park, czyli blisko 3,5 tys. mkw., a kolejne 7,5 tys. jest w planach. To wyjątkowy projekt. W ramach przedsięwzięcia biura powstaną w zabytkowych murach fabryki przy ul. Tymienieckiego.

Realizację biurowca planuje również Lubasa Immobilaria. Spółka zainwestuje w budowę zespołu biurowego o powierzchni 12 tys. mkw. Kompleks w zabudowie kaskadowej o wysokości od 3 do 7 kondygnacji będzie znajdować się na działce w obrębie al. Piłsudskiego, ul. Kopcińskiego i ul. Wydawniczej. Budowę biurowca przy ul. Kopcińskiego o powierzchni prawie 30 tys. mkw. planuje także firma Globe Trade Centre.

Co na to eksperci? Ich zdaniem, perspektywy dla dalszego rozwoju rynku w Łodzi są obiecujące. Zapowiadają długotrwały trend.

— Miasto do tej pory było niedoceniane. Jednak dziś inwestorzy zaczynają dostrzegać jego atuty. Gwałtowny wzrost zainteresowania widoczny był przez ostatnie sześć miesięcy. W mieście inwestuje coraz więcej firm z sektora BPO (business process outsourcing) — zauważa Tomasz Buras, szef biura powierzchni biurowych w King Sturge.

Perspektywy

— Inwestorzy, szukając nowych możliwości, odkryli nieco zapomnianą Łodź. Miasto to wcześniej docenili inwestorzy zainteresowani nieruchomościami rezydencjalnymi. Rezultat? Sukces sprzedaży loftów w fabryce Scheiblera oraz handlowych (Galeria Łódź, Manufaktura). W najbliższej przyszłości inwestycje obejmą również rynek biurowy — mówi Alicja Sitkowska z działu doradztwa w Cushman & Wakefield.

Jej zdaniem, profil ekonomiczny Łodzi ewoluuje w kierunku nowoczesnego przemysłu, usług oraz handlu, co wyznacza pozytywny kierunek rozwoju tego miasta. Do filarów tych zmian należą ostatnie duże inwestycje w Łodzi - na przykład fabryka Della, Boscha czy Gillette.

— Łódź korzysta również z dynamicznego rozwoju powierzchni magazynowych. Centralna Polska jest idealnym miejscem na ogólnokrajowe centra dystrybucyjne — dodaje ekspert Cushman & Wakefield.

W najbliższych latach znaczenie Łodzi wzrośnie, zwłaszcza po ukończeniu autostrad A1 i A2 oraz dróg ekspresowych S8 i S14. To przyciągnie kolejnych inwestorów.

Z raportu firmy PMR wynika, że w latach 2006-09 tempo wzrostu PKB w Łódzkiem wyniesie 5,7 proc. — szybciej będzie się rozwijało tylko województwo mazowieckie. Atutem Łódzkiego są niskie koszty pracy. Średnia płaca w 2005 r. wyniosła tu niespełna 2070 zł, co stanowiło 90 proc. średniej krajowej. W latach 2006-09 średnioroczny prognozowany wzrost wynagrodzeń w województwie wyniesie 4,2 proc., w efekcie w 2009 r. średnia płaca ukształtuje się na poziomie 2440 zł.

Inwestorów przyciąga tu też wykwalifikowana siła robocza i dobra baza uniwersytecka (na terenie województwa kształci się ponad 130 tys. osób w szkołach wyższych, z czego około 25 tys. co roku kończy studia).

Agnieszka

Zielińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska, AL

Polecane