Spokój i korekta wciąż trwa

AZ Finanse
07-04-2009, 17:01

Wtorkowy początek notowań był odreagowaniem wczorajszego fiksingu, podczas którego popyt podniósł WIG20 o kilkanaście punktów. Dziś z rana trzeba było ten wzrost odchorować dlatego też rynek rozpoczął od jednoprocentowej zniżki. Potem co prawda na horyzoncie rysowała się poprawa, ale w zarodku zdusiło ją pogorszenie humorów inwestorów w Europie. Zaledwie godzinę po otwarciu zachodnie parkiety w chwilę zanotowały 1,5 proc. spadek, co nie przełożyło się na krajową zniżkę, ale powstrzymało jakiekolwiek skuteczne próby odbicia.

Impulsem do przeceny z pewnością nie były dane o spadku o 1,6 proc. PKB w strefie euro w czwartym kwartale ubiegłego roku. Informacja nieznacznie różniła się od prognoz, a poza tym reakcje na dane z europejskiej gospodarki są  zawsze umiarkowane. Przyczyny należałoby raczej szukać w ciągle trwających nastrojach korekty po ostatnich czterech tygodniach zwyżki.

Przy spadkowym, ale spokojnym głównym rynku na pierwszy plan wysuwały się spółki z drugiej linii, gdzie przy umiarkowanych obrotach deweloperzy i spółki chemiczne pozytywnie wpływały na indeks. Różnicę było widać zwłaszcza w końcówce notowań. Po spadkowym rozpoczęciu handlu w Stanach mniejsze spółki utrzymywały swoje wzrosty, a największe schodziły na poranne minima. Fiksing pogłębił jeszcze różnicę i WIG20 zakończył na niemal 2 procentowym spadku lądując na poziomie 1650 pkt., a więc tuż przy marcowych maksimach. Z kolei mWIG wyszedł na jednoprocentowy plus i kontynuuje dobrą passę.

Jutrzejsza sesja w kontekście dzisiejszego osuwania nie powinna przynieść większych zmian. Nadal brakować będzie impulsów makro, a jedynym wyznacznikiem nastrojów może być ogłoszony po sesji w USA raport kwartalny amerykańskiej spółki Alcoa, który rozpoczyna sezon raportów finansowych. Oczekuje się że zyski znacznie spadną i raczej trudno o pozytywne zaskoczenie uwzględniając ostatnie komunikaty firmy informującej o znacznej redukcji załogi. Najważniejsze spółki, a zwłaszcza te z sektora finansowego, wyniki będą jednak ogłaszać po świętach, więc do tego czasu trzeba przygotować się na trwanie w stabilizacji ze wskazaniem na niewielką realizację zysków, która nie powinna nas opuszczać do czwartku.

Paweł Cymcyk
Analityk  
A-Z Finanse


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spokój i korekta wciąż trwa