Spokojne odbicie na Wall Street

Mimo bardzo słabej pierwszej fazy notowań, kiedy to indeksy poddały się przecenie, po około dwóch godzinach handlu doszło do odbicia na Wall Street.

Wsparciem dla kupujących okazały się dane makro, które zdołały zniwelować negatywny wydźwięk doniesień z Europy, która boryka się z kryzysem zadłużeniowym.

We wtorek gracze z Wall Street wykazali odporność na informacje płynące ze Starego Kontynentu i po poniedziałkowej korekcie podjęli decyzje o odkupieniu przecenionych nieco walorów. Obóz byków wspierały przede wszystkim dane o październikowej sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona o 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym i przebiła oczekiwania analityków, których średnia prognoz zakładała wzrost rzędu 0,3 proc.

Warto jednak podkreślić, że miesiąc wcześniej dynamika była znacznie wyższa i wynosiła 1,1 proc.

Optymistyczny okazał się również odczyt wskaźnika New York Empire State. Indeks liczony na listopad zwyżkował do 0,61 pkt z -8,48 pkt miesiąc wcześniej. Projekcje analityków nie były aż tak wygórowane i kształtowały się na poziomie około -4 pkt.
Wsparciem dla strony popytowej okazała się też wypowiedź dyrektora wykonawczego Goldman Sachs Group. Lloyd Blankfein ocenił, że amerykańska gospodarka odbije „szybciej, niż ludzie przypuszczają”.

Wśród notowanych spółek uwagę przykuwały przede wszystkim te, które publikowały raporty finansowe za trzeci kwartał. Niestety wtorku nie zaliczą do udanych akcjonariusze Wal-Mart Stores. Operator największej na świecie sieci supermarketów nie miał czy m pochwalić się zbytnio. Zysk na akcje w minionym kwartale wyniósł 97 centów, podczas gdy specjaliści oczekiwali co najmniej 98 centów. W rezultacie, wycena akcji giganta zniżkowała momentami o ponad 2 proc.

Powodów do zadowolenia nie mogli mieć też udziałowcy innego detalisty, Home Depot. Kurs poddawał się falowaniu z tendencją do spadku, mimo że w przypadku tej firmy wskaźnik EPS na poziomie 60 centów przewyższył średnią prognoz analityków (58 centów). Do zakupu akcji spółki nie zachęciło nawet podwyższenie prognozy zysku.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones IA zyskiwał 0,14 proc. wskaźnik S&P500 rósł o 0,48 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 1,09 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Spokojne odbicie na Wall Street