Czytasz dzięki

Spokojny początek miesiąca

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 01-06-2015, 18:07

Dzisiejsza sesja w Europie prezentowała się bardzo spokojnie, a sesję udało zakończyć się lekko ponad kreską. Z kolei sytuacja na polskim parkiecie była nieco burzliwa przez większość sesji, ale generalnie udało się zamknąć dzień dosyć płasko. Na rynku było też słychać plotki, że PZU nie zwalnia tempa z przejęciami.

Podczas dzisiejszej sesji w Europie mieliśmy finalne odczyty indeksów PMI dla przemysłu dla najważniejszych europejskich gospodarek. Najbardziej interesujące indeksy, czyli ten z Niemiec oraz dla całej strefy euro wypadły lekko poniżej oczekiwań. Indeks z Hiszpanii, Francji oraz Włoch wzrósł nieco powyżej rynkowego konsensusu. Jednakże wzrosty w Europie, a przede wszystkim na niemieckich Daxie były wsparte poprzez publikację dobrych danych inflacyjnych. Inflacja HICP dla Niemiec wypadła lepiej zarówno w ujęciu miesięcznych jak i rocznym. Na zakończeniu niemiecki DAX wzrósł o 0,20%, CAC40: 0,26%, natomiast brytyjski FTSE zniżkował o 0,54%, co mogło być wynikiem słabego odczytu PMI, który wyniósł 52,0 w porównaniu do rynkowego konsensusu, który zakładał 52,5.

Wydaje się, że spółka ubezpieczeniowa PZU nie zwalnia tempa i idzie za ciosem. Przypomnijmy, że w weekend dowiedzieliśmy się o wstępnej umowie kupna 25% udziałów Alior Banku.Sam prezes PZU wspominał, że nie jest to ostatnia transakcja, której chce dokonać spółka. Tym samym PZU chce dokonać konsolidacji w polskim systemie bankowym.Agencja Reuters podaje dzisiaj plotki, że kolejnym bankiem, którego ma dotyczyć przejęcie będzie Raiffeisen Polbank. PZU chce w sumie przejąć kontrolę nad 3 bankami w Polsce.

Generalnie, sytuacja na polskim parkiecie prezentowała się dzisiaj mieszanie. Cały maj zamknęliśmy na sporym minusie, co było spowodowane przede wszystkim dwoma wydarzeniami: niepewność związana z Grecją oraz wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. Pomimo wyraźnych spadków w ostatniej godzinie handlu na WIG20, inwestorzy tuż przed zamknięciem zdołali odrobić większość strat, przy czym do piątkowej sesji sięgnęły one zaledwie 0,03%. Lepiej sytuacja prezentowała się na pozostałych najważniejszych indeksach z warszawskiego parkietu. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał dzisiaj aż 0,73%. Natomiast indeks szerokiego rynku WIG zyskał skromnie 0,13%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane