Spokojny początek tygodnia

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 15-03-2021, 11:48

Tydzień na rynkach finansowych rozpoczyna się w mieszanych nastrojach, a szyki byczo nastawionym inwestorom mogą psuć ponownie zyskujące rentowności amerykańskich obligacji.

Główne indeksy pozostają jednak w pobliżu ostatnich szczytów, a skala wzrostu awersji do ryzyka jest raczej niewielka. Wyższe rentowności umacniają dolara i ciążą cenom złota. Z frontu walki z pandemią pojawiają się raczej uspokajające sygnały. Informacje z Wielkiej Brytanii wskazują, że do czerwca wszyscy dorośli obywatele mają być zaszczepieni, co daje nadzieje, że w dalszej części roku kolejne kraję będą szły tą drogą. Wyższe rentowności, choć mogą wprowadzać trochę zamieszania na rynku i skutkować odpływem kapitału od akcji, nie powinny zmieniać długoterminowego trendu wzrostowego. Ten ze względu na nadzieje związane z odbudową i poprawą zysków firm powinien pozostawać niezagrożony. Szczególnie, że ze strony polityki fiskalnej wsparcie cały czas będzie bardzo mocne. Pewne przetasowania mogą jednak pojawiać się pomiędzy poszczególnymi sektorami. Nowe technologie nie świecą już tak jasko jak podczas pandemii i tradycyjne branże mogę obecnie nadrabiać nieco dystans. Po podpisaniu pakietu stymulacyjnego w USA Joe Biden przechodzi do pierwszej od dłuższego czasu podwyżki podatków, co prawdopodobnie będzie się skupiać na największych amerykańskich firmach.

W gronie G10 pozytywnie wyróżnia się dziś dolar nowozelandzki, wsparty doniesieniami o możliwym przejęciu jednego z dużych przedsiębiorstw, co powinno zwiększyć popyt na NZD. Zmienność na rynku walutowym nie jest duża. Kurs USDJPY cały czas stopniowo pnie się na północ, a w tym tygodniu kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie Banku Japonii. Ten zapowiedział, że na marcowym spotkaniu dokona fundamentalnej rewizji swojej polityki pieniężnej. W przeszłości w takich momentach miały miejsce istotne zmiany, choć bywało i tak, że kończyło się na niczym. Ostatnio we wrześniu 2016 r. ogłoszono strategię kontroli krzywej rentowności. Po tym wydarzeniu jen odnotował blisko 10% przecenę na przestrzeni kilku kolejnych tygodni. W obecnym momencie, gdy globalna gospodarka próbuje wyjść z zapaści po pandemii, podobne działania nie wydają się przesadnie prawdopodobne, więc poziom ekscytacji powinien być obecnie stonowany.

Początek tygodnia na rynku surowcowym przebiega spokojnie. WTI znalazła nowy punkt krótkoterminowej równowagi w okolicy 65-66 USD za baryłkę, a złoto stabilizuje się przy 1730 USD za uncję. Dziś w kalendarium można zwrócić uwagę jedynie na marcowy odczyt koniunktury z rejonu Nowego Jorku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane