Spółdzielnie socjalne stworzą 150 miejsc pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-05-2006, 16:31

Stworzenie 150 nowych miejsc pracy w ciągu niespełna dwóch lat zapowiadają partnerzy projektu "Ekonomia społeczna w praktyce", koordynowanego przez poznańską Fundację Pomocy Wzajemnej Barka.

Stworzenie 150 nowych miejsc pracy w ciągu niespełna dwóch lat zapowiadają partnerzy projektu "Ekonomia społeczna w praktyce", koordynowanego przez poznańską Fundację Pomocy Wzajemnej Barka.

    Projekt jest realizowany za europejskie pieniądze (3 mln euro) z funduszu Equal, przy współpracy z podobnymi organizacjami z Włoch i Finlandii; zakłada założenie w Wielkopolsce 15 spółdzielni socjalnych, które dadzą zatrudnienie ok. 150 osobom długotrwale pozostającym bez pracy, bezrobotnym i niepełnosprawnym.

    "Współpracujemy z 15 organizacjami, które mają doprowadzić do powstania przynajmniej jednej spółdzielni socjalnej. W takiej spółdzielni-kooperatywie musi pracować minimum 5 osób, ale może i więcej" - powiedziała w poniedziałek PAP nadzorująca projekt, Barbara Sadowska z Barki.

    Uczestników projektu rekrutuje się spośród absolwentów szkoły socjalnej Barki czy bezrobotnych z pomysłem na prowadzenie własnego interesu, który zyska uznanie koordynatora projektu.

    Chętni zebrani w grupy przez kilka miesiącu szkolą się z zasad tworzenia spółdzielni socjalnych i podstaw ekonomii. Po uruchomieniu działalności każda spółdzielnia będzie mogła korzystać z pomocy Centrum Edukacji Ekonomicznej - biura wyspecjalizowanego w prowadzeniu spółdzielni socjalnych, które będzie pośredniczyło m.in. w pozyskiwaniu klientów.

    Spółdzielnie socjalne mogą świadczyć usługi oraz produkować. Najczęściej są to drobne warsztaty rzemieślnicze, ale mogą to być też spółdzielnie wydawnicze, gospodarstwa agroturystyczne, sklepy  i mała gastronomia.

    W poniedziałek w Poznaniu zorganizowano Międzynarodową Konferencję "Ekonomia społeczna w doświadczeniach włoskich, fińskich i polskich". Według Francesco de Rosa z Włoch, najtrudniejszym etapem w działalności spółdzielni socjalnej jest jej utrzymanie na rynku.

    "Mamy we Włoszech ponad 6,5 tys. spółdzielni socjalnych i największą trudnością związaną z ich działaniem jest po prostu utrzymanie się na rynku, czyli znalezienie partnerów biznesowych" - powiedział PAP de Rosa.

    W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt spółdzielni socjalnych; w samej Wielkopolsce w ostatnich latach powstało ok. 14 spółdzielni, które działają w ośrodkach związanych z Fundacją Barka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Spółdzielnie socjalne stworzą 150 miejsc pracy