Społeczne inwestycje w długi

Szymon Maj
opublikowano: 10-09-2019, 22:00

Platformy crowdfundingu dłużnego oferują nawet 12-procentowy zwrot. Inwestorzy odnajdują się na tym rynku i śmiało udzielają pożyczek

Rynek pożyczek społecznościowych (tzw. social lending) to relatywnie aktywna część crowdfundingu w Polsce. W tym modelu zamiast machiny bankowej jest społeczność, która udziela innym pożyczek.

INWESTYCYJNA ALTERNATYWA:
INWESTYCYJNA ALTERNATYWA:
W związku z ograniczeniami dla małych ofert obligacji oraz rosnącym popytem na finansowanie pozabankowe będziemy obserwować rozwój segmentu crowdinvestingu dłużnego — uważa Karol Król.
Fot. ARC

— Crowdinvesting polega na digitalizacji procedury uzyskania finansowania i dopuszczeniu do niej inwestorów indywidualnych. W Polsce stosuje się go głównie do transakcji kapitałowych (equity), ale obserwowana za granicą skuteczność modeli dłużnych interesuje operatorów platform — mówi Karol Król twórca portalu crowdinvesting.pl, a także członek zarządu Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu.

Na rynku działa kilka platform. Dominującą pozycję w Europie ma łotewski Mintos, dotychczas za jego pośrednictwem sfinansowano pożyczki o wartości 3,2 mld EUR. Ma już zasięg globalny, dzięki czemu inwestorzy mogą dywersyfikować swoje inwestycje. Inne platformy to Finansowo czy eMonero.

— Mintos został założony w 2014 r. na Łotwie, w Polsce działa od połowy 2017 r. Do tej pory zgromadził na swojej platformie 12 firm pożyczkowych działających w Polsce — mówi Diana Dzene, dyrektor ds. komunikacji w Mintosie.

W Polsce crowdfunding dłużny wystartował w 2008 r. Ominął nas jego „boom”, głównie ze względu na łatwy dostęp do ofert pożyczek pozabankowych.

— Pożyczki społecznościowe dla osób fizycznych są w Polsce obecne od niemal dekady. Skala tego rynku jest nieporównywalnie niższa od brytyjskich i amerykańskich liderów branży, ale szacuje się ją na kilkadziesiąt milionów złotych obrotu rocznie — dodaje Karol Król.

Schemat działania

Platformy w inwestycjach dłużnych działają w różnych modelach. Niektóre kojarzą pożyczkobiorców z osobami chcącymi udzielić pożyczek, tak funkcjonuje Finansowo. Inne są przestrzenią, która oferuje możliwość nabycia udziałów w zyskach z pożyczek.

Mintos umożliwia inwestowanie na trzy sposoby. Pierwszy z nich, tzw. ręczne inwestowanie, pozwala wybrać pożyczki samodzielnie. Rozwiązaniem automatycznym jest Auto Invest, czyli przeznaczenie kapitału na te pożyczki, które spełniają założenia ustawionej przez użytkownika strategii. Trzecia możliwość, czyli Invest&Access, to najprostsza opcja lokowania pieniędzy, w której inwestor sam określa kwotę i kupuje zdywersyfikowany portfel udziałów w pożyczkach na platformie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Minimalna kwota inwestycji to 50 zł (10 EUR). Inwestor ma do dyspozycji na platformie również kantor — mówi Diana Dzene.

Zabezpieczeniem i ułatwieniem w inwestycjach jest gwarancja wykupu. Dzięki temu w przypadku zaległości w spłacie firma pożyczkowa dokona odkupu pożyczki i wypłaci inwestorowi odsetki.

— Na Mintosie można inwestować zarówno w pożyczki z gwarancją wykupu, jak i w pożyczki bez gwarancji. Pożyczki bez gwarancji mają większą stopę zwrotu z inwestycji. W celu wsparcia naszych inwestorów publikujemy regularne ratingi ryzyka — mówi Diana Dzene.

Ryzyko

Inwestowanie w crowdfunding dłużny wiąże się z ryzykiem straty kapitału.

— Czynniki ryzyka leżą przede wszystkim w indywidualnej procedurze oceny podmiotu aplikującego o finansowanie oraz doboru parametrów oferty dla inwestora — długości umowy, oprocentowania, zasad wypłacania — mówi Karol Król.

Platformy wprowadziły kilka zabezpieczeń. Do najpopularniejszych należy weryfikacja adresu miejsca zamieszkania czy przesłanie oświadczenia o zatrudnieniu. Szczególnie pomocna jest ocena wiarygodności kredytowej.

— Wiarygodność kredytową najłatwiej sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. Wystarczy pobrać raport BIK z bieżącą oceną punktową, czyli tzw. scoring. Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 1 do 100, im jest ona wyższa, tym większe prawdopodobieństwo terminowej spłaty zobowiązania — wyjaśnia Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z BIK-u.

Taka ocena jest korzystna dla inwestora, który będzie wiedział, czy może zaufać osobie wnioskującej o pożyczkę. Kolejnym zabezpieczeniem dla inwestora jest analiza podmiotów współpracujących. Platformy prowadzą swoje ratingi, które oceniają zarówno partnerów biznesowych, jak i osoby fizyczne.

— Rating stosowany przez Mintosa ma na celu określenie stabilności finansowej i operacyjnej każdej firmy pożyczkowej. Przy ocenie takiej firmy najważniejsza jest dla nas jej zdolność do obsługi i udzielania pożyczek, dlatego właśnie na ten aspekt kładziemy największy nacisk — wyjaśnia Diana Dzene.

12,2 proc. - prawie tyle wynosi średnie oprocentowanie pożyczki na jednej z platform.

182 tys. - tylu inwestorów jest na Mintosie — największej tego typu platformie w Europie.

OKIEM EKSPERTA

To rynek nieregulowany

JACEK BARSZCZEWSKI, Departament Komunikacji Społecznej KNF

Platformy pożyczkowe co do zasady służą jedynie kojarzeniu pożyczkodawców z pożyczkobiorcami i jako takie nie prowadzą działalności finansowej znajdującej się w obszarze zainteresowania KNF. Również działalność pożyczkodawców nie jest poddana nadzorowi finansowemu. KNF nie zajmuje się z tych względów oceną czy analizą działalności rynku pożyczek społecznościowych (jest to rynek nieregulowany i nienadzorowany), a interweniować może jedynie, gdy w ramach działalności na tym rynku dochodzi do naruszeń przepisów regulujących działalność nadzorowaną (działalność bankowa, usługi płatnicze, usługi inwestycyjne).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane