Spółka płaci za usługi zagraniczne i potrąca CIT

opublikowano: 18-05-2017, 22:00

NSA wydał wyrok, po którym fiskus może żądać okazania certyfikatów rezydencji od zagranicznych kontrahentów polskich podatników.

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) polski podatnik, który działa w Polsce i tutaj korzysta z usług niematerialnych wykonanych dla niego za granicą przez tamtejszch kontrahentów, powinien od wypłacanych im wynagrodzeń potrącać podatek. W wydanym w ostatnich dniach wyroku sąd zwrócił uwagę, że o tym, gdzie należy pobrać tę daninę, nie decydujemiejsce świadczenia usług, lecz to, skąd pochodzi wypłata — wynika z ustnego uzasadnienia orzeczenia (sygn. akt II FSK 3587/14). Wyrok wydano w składzie siedmiu sędziów i był on odpowiedzią na zagadnienie prawne skierowane przez NSA w postanowieniu z 21 grudnia 2016 r. w związku z prowadzoną wówczas sprawą.

Zasadniczy spór dotyczył kryteriów służących ocenie, czy dany podmiot zagraniczny jest obciążony w Polsce ograniczonym obowiązkiem podatkowym w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT obowiązek ten wynika z tzw. zasady źródła, która wiąże się z opodatkowaniem dochodu powstałego na terytorium Polski bez względu na miejsce siedziby czy zarządu podatnika. W konsekwencji firmy zagraniczne, które nie mają na terenie Polski siedziby lub zarządu, podlegają tutaj obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium naszego kraju.

— Przed 2017 r. ustawa o CIT nie zawierała przepisów, które określałyby, w jakich przypadkach należy uznać, że dochód uzyskano na terytorium Polski. Prowadziło to do licznych sporów między podatnikami i organami podatkowymi o to, czy miejsce uzyskania przychodu należy wiązać z miejscem faktycznegowykonania usługi. Trudno było również o jednolitą linię orzeczniczą sądów administracyjnych — wyjaśnia Beata Koc, starszy konsultant w Crido Taxand (podatkiwbiznesie.pl).

Ostatecznie NSA postanowił przedstawić problem do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów — w związku ze sprawą dotyczącą spółki, dla której zagraniczni kontrahenci wykonywali usługi w całości poza granicami Polski, a ich efekty polski podmiot miał wykorzystywać w Polsce. Było to m.in. doradztwo prawne i podatkowe. Według przedsiębiorcy w takim przypadku nie powinien on potrącać 20 proc. podatku od należności za te usługi. Inne zdanie miał fiskus.

W wydanej podatnikowi interpretacji organ podatkowy stwierdził, że podatek jest należny, bo wynagrodzenie jest wypłacane z Polski oraz spółka wykorzystuje w Polsce efekty usługi. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie, który uznał racje podatnika. Ostatecznie wyrokiem poszerzonego składu NSA racja została przyznana organowi i podatek u źródła musi zostać pobrany przez spółkę w Polsce.

— Orzeczenie nie jest uchwałą, więc nie wiąże innych składów sędziowskich, ale nie jest dobrym sygnałem dla innych podatników czekających na rozstrzygniecie sądu w podobnej sprawie. Takie podejście może dać fiskusowi argumenty, żeby żądać certyfikatów rezydencji kontrahentów za poprzednie lata — których nie uzyskiwały podmioty dokonujące płatności na rzecz zagranicznego kontrahenta — komentuje Beata Koc. Rozstrzygnięcie dotyczy spraw sprzed 2017 r. Od tego roku ustawa o CIT jednoznacznie przewiduje, że polski podatnik musi potrącić podatek od wynagrodzenia wypłacanego zagranicznemu kontrahentowi, niezależnie od miejsca wykonania usług czy zawarcia umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu