Spółka straciła w dwa dni ponad 60 mld USD wartości

opublikowano: 27-07-2021, 12:35

Meituan, jedna z największych chińskich spółek dowożących jedzenie, staniała o 18 proc. we wtorek na giełdzie w Hongkongu po tym jak dzień wcześniej jej wartość spadła o 14 proc. Łącznie kapitalizacja spółki zmalała o 60 mld USD.

Akcje Meituan tanieją w związku z wzmożonymi działaniami władz Chin przeciwko prywatnym spółkom. W poniedziałek wieczorem chiński urząd antymonopolowy nakazał internetowym serwisom zajmującym się jedzeniem aby upewniły się, że ich pracownicy zarabiają przynajmniej minimalną lokalną stawkę. Choć to wymaganie nie jest zaskoczeniem, to jest nim moment jego ogłoszenia. Alicia Yap, analityczka Citigroup napisała w raporcie o rosnącym ryzyku spowolnienia tempa wzrostu zysków i obniżenia marż w krótkim terminie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Obawy dotyczące przyszłości Meituan, wobec którego już od kwietnia jest prowadzone w Chinach postępowanie antymonopolowe, widoczne są także na rynku długu. Spread dolarowych obligacji spółki zapadających w 2030 roku wzrósł o 16 pkt. bazowych do 232 pkt. bazowych i jest największy w historii.

Ostatnie działania władz Chin wobec prywatnych spółek, m.in. z sektora edukacji, wywołały obawę zacieśnienia kontroli nad nimi. Wywołały także ucieczkę inwestorów z rynków akcji w Hongkongu i Szanghaju. Hang Seng spadł we wtorek o 4,2 proc., a Shanghai Composite o 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane