Spółka zapłaciła hakerom 11 mln USD okupu

opublikowano: 10-06-2021, 06:31

JBS USA, amerykańska spółka brazylijskiego koncernu mięsnego JBS ujawniła, że zapłaciła 11 mln USD okupu hakerom, którzy 30 maja spowodowali paraliż systemu komputerowego firmy i zmusili ją do wstrzymania działania zakładów produkcyjnych w Ameryce Północnej i Australii.

- To była bardzo trudna decyzja zarówno dla firmy, jak i dla mnie osobiście – powiedział Andre Nogueira, prezes JBS USA. – Jednak uznaliśmy, że trzeba było ją podjąć aby zapobiec jakiemukolwiek zagrożeniu dla naszych klientów – dodał.

Rzecznik brazylijskiej spółki-matki, JBS Brazil ujawnił, że okup został wypłacony w bitcoinach.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Białego Domu powiedział, nie wymieniając nazwy brazylijskiej spółki, że „prywatne firmy nie powinny płacić okupu”.

- To zachęca i wzbogaca przestępców, przyczynia się do kontynuacji ataków i nie daje gwarancji odzyskania danych – oświadczył.

Atak na JBS nastąpił niedługo po ataku na Colonial Pipeline Co. Właściciel największego w USA rurociągu paliwowego zapłacił hakerom 75 bitcoinów okupu. Amerykański Departament Sprawiedliwości podjął działania, które pozwoliły odzyskać 63,7 bitcoinów, ale z powodu załamania kursu kryptowaluty ich wartość była o ponad połowę niższa niż w momencie wypłaty okupu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane