Spółka zarządzająca krakowską SSE obchodzi 10-lecie

PAP
30-03-2009, 15:44

Znaczne powiększenie obszaru objętego Specjalną Strefą Ekonomiczną w Krakowie, zrealizowane inwestycje oraz utworzone przez działające tu firmy nowe miejsca pracy - to najważniejsze osiągnięcia spółki zarządzającej SSE, Krakowski Park Technologiczny (KPT). W poniedziałek podsumowała ona 10 lat działalności.

Jak poinformował prezes KPT Sławomir Kopeć, sukcesem KPT jest także wybudowanie i utworzenie inkubatora technologicznego, gdzie pomoc i szansę na wdrożenie pomysłu biznesowego otrzymują nowo powstałe firmy. W poniedziałek nastąpiło oficjalne otwarcie budynku, w którym swoje miejsce znalazło już kilkanaście takich firm.

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli KPT, do tej pory w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej wydano 67 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Dotychczas zainwestowano w strefie ponad 1,2 mld zł, a działające tam firmy zatrudniły ponad 5,7 tys. pracowników - o 1,3 tys. więcej, niż to wynika z pierwotnych deklaracji.

Krakowska strefa zaczynała od obszaru 66 hektarów, aby po kilku rozszerzeniach zajmować obecnie 550 hektarów. Jest położona na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego, gdzie pomoc publiczna jest najwyższa w Polsce. SSE składa się z 19 podstref znajdujących się na obszarze 17 gmin. KPT oferuje inwestorom przede wszystkim teren. W ofercie znajdują się także powierzchnie biurowe zlokalizowane w centrum biznesowym Czyżyny czy Kraków Business Park w Zabierzowie. Strefa działa na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i funkcjonować będzie do końca 2020 roku.

Najwięksi pracodawcy w krakowskiej strefie to rodzima spółka informatyczna Comarch SA, zatrudniająca blisko 2,2 tysiąca osób, koncern Motorola z zatrudnieniem 934 osób, koncern paliwowy Shell, w którym pracuje 949 osób oraz producent ciężarówek MAN Trucks z zatrudnieniem 665 osób.

Najwięcej zainwestowali do tej pory: MAN Trucks, który kosztem 424 mln zł zbudował fabrykę samochodów ciężarowych w Niepołomicach, koncern poligraficzny R.R. Donnelley Poland, który zainwestował w drukarnie w Krakowie 248,5 mln zł oraz Comarch SA z inwestycjami na poziomie 210 mln zł.

Wśród wyzwań na przyszłość prezes Kopeć wymienił prace nad stworzeniem perspektywy rozwoju technologicznego województwa małopolskiego do roku 2020. Spółka KPT jest liderem projektu, którego celem jest wyznaczenie tej perspektywy. Projekt będzie współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

KPT chce także skorzystać z szansy jaką daje mu przystąpienie do sieci Europejskiej Sieci Centrum Biznesu i Innowacji EBN (European Business& Innovation Centre Network). Sieć, działająca pod auspicjami Komisji Europejskiej, skupia ponad 200 platform biznesu i innowacji. Krakowska spółka jest pierwszym polskim podmiotem gospodarczym przystępującym do EBN.

Krakowski Park Technologiczny pełni podwójną rolę: jest spółką zarządzającą krakowską specjalną strefą ekonomiczną oraz parkiem technologicznym. Udziałowcami spółki są: Akademia Górniczo- Hutnicza, Gmina Kraków, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Skarb Państwa i Województwo Małopolskie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Spółka zarządzająca krakowską SSE obchodzi 10-lecie