Spółki giełdowe zarobiły łącznie prawie 10,85 mld zł

Michał Śliwiński
opublikowano: 21-02-2001, 00:00

Spółki giełdowe zarobiły łącznie prawie 10,85 mld zł

Ponad 80 proc. ogólnego wyniku firm z GPW to zasługa zaledwie dziesięciu emitentów

Rok 2000 nie był najlepszy dla warszawskiej giełdy, mimo że spółki wchodzące w jej skład zarobiły prawie 11 mld zł. Rok 2001, zdaniem analityków, nie zapowiada się wiele lepiej.

Spółki, które odnotowały dodatni wynik netto, zarobiły w sumie 10,85 mld zł. Spółki, które znalazły się pod kreską, odnotowały łączną stratę rzędu 1,953 mld zł.

Łączne przychody spółek giełdowych wyniosły 122,3 mld zł. Na poziomie operacyjnym spółki z GPW wypracowały zaś 11,2 mld zł. EBIT wszystkich firm wyniósł 10,6 mld zł. Średni zysk spółki giełdowej po 2000 r. ukształtował się na poziomie około 40 mln zł, natomiast przychód: 599 mln zł.

Kto ustala reguły

Średnie wyniki 226 notowanych obecnie na parkiecie spółek pokazują, kto naprawdę rządzi polską giełdą. Zyski, które stały się udziałem ledwie kilku emitentów, są praktycznie nieosiągalne dla większości rodzimych spółek. Zyskami większymi niż średnia 40 mln zł może się pochwalić zaledwie 45 firm, zaś sprzedażą przekraczającą 600 mln zł tylko 39 spółek.

Przypadek Elektrimu

Na zyski 155 spółek nałożyły się straty 63 firm. Obydwie listy otwierają spółki z branży telekomunikacyjnej.

Przewodzi Elektrim, który wykazał najwyższy zysk netto, jednak wyłącznie dzięki objęciu przez Vivendi 49 proc Elektrimu Telekomunikacja i zaksięgowaniu tej operacji w taki sposób, by spółka odnotowała historyczny zysk. Natomiast na poziomie operacyjnym giełdowy konglomerat wykazał stratę rzędu 240 mln zł.

Wybitna TP SA

Telekomunikacja Polska wykazała zysk wynoszący 2,17 mld zł i zysk operacyjny wysokości 4,1 mld zł. Najwięcej straciła Netia — ponad 524 mln zł. Nie ona jest jednak kandydatem na bankruta, bowiem jej straty wynikają z dużych nakładów inwestycyjnych, niezbędnych na tym rynku. Spółka buduje swoją pozycję od zera i nieprędko pokaże dodatnie wyniki finansowe.

Telekomunikacja należy do najważniejszych branż na warszawskim parkiecie, czego potwierdzeniem są zyski i przychody, jakie łącznie wypracowały firmy z tej branży. Dokładnie dwie: TP SA i Elektrim.

Dobra chemia, słaby lekki

Niewątpliwie jedną z zyskowniejszych branż na GPW jest chemia. Tylko jedna na siedemnaście należących do tego sektora spółek — Suwary — odnotowała stratę netto. Pozostałe firmy mogą pochwalić się zyskami, jak i również przyzwoitą rentownością. Średnia rentowność netto wynosi dla tej branży 6,52 proc.

Sektor lekki z kolei prezentuje się najgorzej ze wszystkich na warszawskim parkiecie. Podobnie jak i w branży chemicznej, branżę lekką reprezentuje siedemnaście spółek. Tylko sześć z nich wypracowało jakikolwiek zysk netto. Ogółem cały sektor lekki poniósł też, wynoszącą 28,7 mln zł, stratę.

Gorszy rok 2001

Wyniki, jakie osiągnęły polskie spółki notowane na GPW, na pierwszy rzut oka prezentują się zupełnie dobrze. Niewiele jest jednak spółek, z których zysków można być naprawdę zadowolonym. Na pewno rekordowy wynik zanotowała Telekomunikacja Polska.

Zdaniem obserwatorów, spółka ta będzie jednak miała w warunkach wzrastającej konkurencji coraz mniejsze szanse na poprawianie z roku na rok swoich wyników. Podobnie rzecz ma się z Elektrimem.

Warszawski holding ma szansę na poprawienie swojego wyniku, pod warunkiem sprzedaży reszty udziałów w Elektrimie Telekomunikacji, właścicielu m.in. 51 proc. udziałów w PTC. Jeżeli by tak się stało, Elektrim straciłby ostatnie szybko zbywalne aktywa.

Problem z Orlenem

Trudno również podejrzewać o rekordowe zyski PKN Orlen, który dodatkowo nosi się z zamiarem kosztownych inwestycji. Sytuację mógłby uratować KGHM, ale pod warunkiem że cena miedzi na rynkach światowych wyniesie średnio grubo ponad 3 tys. dolarów, co pozostaje na razie jedynie w sferze marzeń.

Toteż jest wielce prawdopodobne, że w tym roku spółki z warszawskiej giełdy zarobią jeszcze mniej niż w roku 2000. Na razie analitycy nie widzą możliwości jakiegokolwiek wyraźnego wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki giełdowe zarobiły łącznie prawie 10,85 mld zł