Spółki internetowe wypchnęły Nasdaq wyżej

Wojciech Dembiński
opublikowano: 02-11-2000, 00:00

Spółki internetowe wypchnęły Nasdaq wyżej

Obniżenie przez amerykański bank inwestycyjny wyceny akcji Cisco Systems, jednej z największych na świecie firm komputerowych, za 12 miesięcy z 90 dolarów do 65-60 dolarów, miało poważne reperkusje dla pozostałych firm technoligicznych, notowanych na Nasdaq. Indeks tego rynku zakończył bowiem poniedziałkową sesję spadkiem o 2,65 proc.

KURSY przedsiębiorstw starej ekonomii, kwotowanych na Wall Street wzrosły tymczasem o 2,31 proc. Pomogły w tym dane o przychodach i wydatkach Amerykanów, które rozwiały obawy, że gospodarka USA po ostatnich wzrostach stóp procentowych zmniejszyła tempo wzrostu.

PODOBNY ruch — odpływ kapitału z branży zaawansowanych technologii w kierunku firm z tradycyjnych sektorów gospodarki — widoczny był we wtorek także na europejskich giełdach. Sesje rozpoczęły się od zdecydowanych wzrostów cen spółek starej ekonomii. Poprawie uległy notowania sektora motoryzacyjnego i chemicznego. Kurs producenta samochodów Renault zwiększył sie prawie o 8 proc., po tym jak dobre wyniki finansowe zaprezentował japoński partner firmy — Nissan.

W GRONIE liderów zwyżek znalazł się także francuski Alcatel, producent m.in. telefonów komórkowych, dzięki opublikowanym świetnym wynikom finansowym w trzecim kwartale. Sprzedaż wzrosła w tym okresie o 50 proc., a zysk operacyjny o 109 proc. Akcje Alcatela podrożały w efekcie o blisko 5 proc.

WTORKOWE sesje w USA zaczęły się od zwyżek na Nasdaq, po tym jak dobre wyniki kwartalne opublikowały niektóre spółki internetowe. Na otwarciu Nasdaq Composite zyskał 2,22 proc. Dow Jones odnotował wzrost 0,26 proc. Po około godzinie od otwarcia kurs na Nasdaq zwyżkowały średnio o ponad 4 proc.

NA GIEŁDZIE w Tokio wtorkowe notowania zakończyły się wzrostem indeksu o 0,5 proc. Większym wzrostom przeszkodziły spadki w sektorze telekomunikacyjnym, wywołane informacją o planowanym przez NTT DoCoMo przejęciu mniejszościowego pakietu akcji operatora telefonii komórkowej, należącego do AT&T. Poprawa notowań nastąpiła także na parkiecie w Hongkongu i Seulu, ceny pospadały natomiast na giełdzie tajwańskiej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane