Spółki medialne zdały egzamin

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 23-03-2010, 00:00

Agora, TVN, BZ WBK i branża medialna — to krótka lista wyróżnionych po wynikach z IV kwartału. Niestety, nie brakowało spółek, które o minionym roku chciałyby jak najszybciej zapomnieć

Wyniki z IV kwartału nie były złe i optymistycznie można patrzeć w przyszłość. Wiele blue chipów oraz mniejszych spółek wypadło lepiej, niż spodziewał się rynek. W wielu firmach zaprocentowała przeprowadzona odpowiednio wcześnie restrukturyzacja. Jednak nie wszyscy byli w stanie lub potrafili przeciwstawić się turbulencjom gospodarczym. Pojawiły się raporty rażące wielkimi stratami i drastycznym spadkiem przychodów.

Dodatek "Wyniki spółek giełdowych" tradycyjnie otwieramy naszym subiektywnym rankingiem. Oceniamy w nim jakość wyników i nagradzamy tych, którzy na to zasłużyli, i wybieramy największą wpadkę. Zanim jednak przejdziemy do nagrodzonych i skarconych, przypomnijmy krótko jego założenia. W rankingu mamy cztery kategorie — wybieramy najlepszą spółkę kwartału, blue chip, branżę oraz wpadkę kwartału. Zwycięzców typujemy w redakcji spośród nominowanych zgłoszonych przez naszych dziennikarzy. Ważnym dla nas kryterium doboru — oprócz oczywiście jakości wyników — jest reakcja rynku na raporty.

W najnowszym rankingu, w najbardziej prestiżowej kategorii na najlepszą spółkę kwartału, pierwsze miejsce po raz pierwszy przyznaliśmy dwóm spółkom. Nasz wybór padł na dwóch przedstawicieli mediów — Agorę oraz TVN. Obie firmy, mimo trudnych warunków makroekonomicznych i rynkowych, błysnęły wynikami. Inwestorzy nagrodzili je mocnym wybiciem kursu.

W tej kategorii postanowiliśmy wyróżnić też spółkę Wawel, która podobnie jak wszyscy giełdowi przedstawiciele branży cukierniczej dynamicznie poprawia wyniki. Zajęła też 3. miejsce w naszym tradycyjnym rankingu Giełdowa Spółka Roku, którego wyniki przedstawiliśmy 9 marca w specjalnym dodatku. Postanowiliśmy docenić także Forte. Wyniki producenta mebli po raz kolejny okazały się bardzo dobre. Warto jeszcze dodać, że cały rok grupa zamknęła przychodami przekraczającymi 0,5 mld zł (po raz pierwszy). Wyróżnione zostały też Netmedia. Tu podkreślić należy skokowy wzrost zysków i rentowności.

Wśród blue chipów gwiazdą mijającego sezonu wyników był BZ WBK. Bank znów zarobił dużo więcej, niż spodziewali się analitycy, a w IV kwartale była to rzadkość wśród banków. W minionym kwartale godne odnotowania są także wyniki paliwowych blue chipów. Lotos i Orlen, mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, wykazały się zyskami wyższymi, niż oczekiwał rynek. W przypadku płockiej rafinerii to efekt dwóch kluczowych osiągnięć: dobrych wyników operacyjnych oraz zmniejszenia zadłużenia. Jeśli chodzi o Lotos, to zasługa dobrego wyniku w segmencie produkcji i handlu oraz programu oszczędnościowego. Kolejnym docenionym blue chipem jest Polimex. Pochwały dla budowlanego giganta należą się za osiągnięcie wysokich przychodów, utrzymanie wysokich marż brutto na sprzedaży oraz spadek zadłużenia.

W kategorii branża kwartału palmę pierwszeństwa postanowiliśmy przyznać sektorowi medialnemu. Argumenty opisaliśmy wyżej i obok, w ramce. Nie zawodzi w ostatnich kwartałach branża spożywcza. W IV kwartale siłę pokazały przede wszystkim spółki cukiernicze oraz bakaliowe (więcej na s. 6.). Inwestorzy docenili dobre wyniki spółek spożywczych. WIG-Spożywczy był najmocniej rosnącym indeksem branżowym w ubiegłym roku i w tym też radzi sobie doskonale. Kolejną nagrodzoną przez nas branżą jest budownictwo. Spółki z tej branży można pochwalić za większe portfele zamówień oraz możliwość dalszego i szybkiego ich zwiększania.

Nie brakowało rozczarowań. Ogromne straty Triona w IV kwartale zdołowały wyniki całego roku. Duży niesmak można było mieć po mocnym spadku przychodów i dużych stratach Polskiego Jadła. Także wyniki Mostostalu Export okazały się dalekie od tych, jakich życzyliby sobie inwestorzy.

BranŻa kwartaŁu

Media

Od początku sezonu wyników branżowy indeks sektora medialnego wzrósł o kilkanaście procent. To najlepsza ocena wyników medialnych spółek, czyli Agory i TVN. Cyfrowy Polsat, trzeci blue chip reprezentujący media w WIG20, także błysnął wynikami z IV kwartału. Mniejsi przedstawiciele sektora też pokazali, że w kryzysie można poprawiać wyniki. Przykładem są Netmedia. Biorąc pod uwagę trudny 2009 r. oraz liczne zmiany w samej spółce (zwiększenie udziałów w Finder, wejście do IAP), analitycy uznali wyniki Netmediów za bardzo dobre.

Nominowani:

Branża spożywcza, budowlana

SpÓŁki kwartaŁu

Agora i TVN

Miniony rok był bardzo trudny dla branży medialnej. Wydatki na reklamy poszły pod nóż jako pierwsze, sprzedaż gazet spadała. Mimo tych przeciwności Agora i TVN zaskoczyły pozytywnie. Obie spółki chwalone są za dobre zarządzanie kosztami. W Agorze koszty operacyjne w minionym kwartale spadły o blisko 25 proc. Ograniczono wydatki na reklamę, koszty wynagrodzeń i usługi druku. Jeśli chodzi o TVN, warto podkreślić dwucyfrowy spadek kosztów produkcji telewizyjnej. Obie spółki wyniki prezentowały w drugiej połowie lutego i w tym miesiącu zostały liderami wzrostów w WIG20. Sześciotygodniowa stopa zwrotu też jest imponująca. Agora i TVN zdrożały w tym czasie po około 20 proc., a indeks WIG20 niecałe 4 proc.

Nominowani:

Wawel, Forte, Netmedia

Blue chip kwartaŁu

BZ WBK

Mateusz Morawiecki,

prezes

Bank po raz kolejny zaprezentował wyniki wyraźnie lepsze od oczekiwań i znów wyróżnił się na tle konkurencji. W IV kwartale BZ WBK osiągnął zysk netto wysokości 245,6 mln zł. Rynek spodziewał się, że będzie to 190 mln zł. Wynik odsetkowy banku też był wyższy od przewidywanego. Koszty działalności nie odbiegały od prognoz rynkowych, a odpisy na ryzyko okazały się znacznie niższe.

Nominowani:

Polimex, Lotos, Orlen, Asseco Poland

WPADKa kwartaŁu

Trion

Rynkowi bardzo nie spodobały się wyniki Trionu, który stracił w IV kwartale aż 53,8 mln zł, a w całym 2009 r. 54,7 mln zł. Kurs spółki, która powstała po połączeniu Tras Tychy i INTUR-KFS, spadał na pierwszej sesji po publikacji wyników w dwucyfrowym tempie. Pocieszeniem może być to, że w związku z pogarszającą się sytuacją operacyjną i wynikami finansowymi z 2009 r. zarząd Trionu uruchomił plan restrukturyzacyjny. Główne cele to poprawa rentowności grupy, poprawa bieżącej płynności finansowej oraz restrukturyzacja zadłużenia.

Nominowani:

Polskie Jadło, Mostostal Export

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy