Spółki memowe rekordowo tanie

opublikowano: 11-05-2022, 08:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółki memowe, które cieszyły się wielką popularnością na rynkach akcji w USA na początku ubiegłego roku, są obecnie rekordowo tanie, donosi Bloomberg.

Spółki memowe osiągały w pierwszej połowie ubiegłego roku rekordowe wyceny dzięki pompowaniu ich kursów przez indywidualnych graczy giełdowych zmawiających się na forach internetowych. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Przede wszystkim do przeszłości odchodzi sprzyjająca powstawaniu baniek spekulacyjnych polityka taniego pieniądza realizowana przez banki centralne, w tym Fed. W związku z tym spadają wyceny aktywów, którym sprzyjała, jak NFT, czy właśnie spółki memowe.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Wartość indeksu odzwierciedlającego notowania 37 takich spółek jest obecnie o 63 proc. niższa niż rok temu. Tylko przez ostatni tydzień spadła o 15 proc. Wartość GameStop i AMC Entertainment, największych „gwiazd” wśród spółek memowych, spadła we wtorek o ponad 5 proc. Pierwsza ze spółek jest wyceniana o 73 proc. poniżej ubiegłorocznego maksimum, a druga o 81 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane