Spółki nie zachwycą wynikami

opublikowano: 24-04-2018, 22:00

Już IV kw. 2017 r. był rozczarowujący pod względem zysków spółek z GPW. I kw. 2018 r. nie był lepszy — uważają analitycy DM BOŚ

Analitycy domu maklerskiego jednoznacznie negatywnie oceniają sezon wyników za IV kwartał 2017 r., podkreślając, że przyniósł on zmianę dwóch trendów, dominujących w poprzednich kwartałach. Chodzi o solidny wzrost w ujęciu rocznym zbiorczych, powtarzalnych zysków oraz silniejszą dynamikę w zbiorze spółek o dużej kapitalizacji w porównaniu ze spółkami małymi i średnimi. „Trafnie przewidzieliśmy kierunek tych zmian, jednakże rozmiar spowolnienia wzrostu zysków korporacyjnych przekroczył nasze oczekiwania, a mniejsza liczba spółek, niż zakładaliśmy była w stanie poprawić znormalizowane zyski w skali roku” — dodają eksperci. W rozkręcającym się sezonie wyników za pierwszy kwartał analitycy oczekują spadku zysków spółek, które monitorują, na poziomie operacyjnym o około 5 proc. i o 8 proc. na poziomie netto. Znów gorzej wypadną duże spółki, nieco lepiej — mniejsze, które powinny zanotować około 7-procentowy wzrost zysku netto, przy 4-procentowym spadku zysku operacyjnego. „W rozbiciu na sektory wydaje się, że sektor dóbr podstawowych, banki i sektor ochrony zdrowia powinny zanotować wyższe znormalizowane zyski w ujęciu r/r, odmiennie niż sektor TMT, wydobywczy, paliwowy i nieruchomości, których powtarzalne zyski powinny okazać się słabsze niż rok temu” — dodano. Specjaliści DM BOŚ prognozują, że około połowa monitorowanych przez nich spółek poprawi zyski w I kwartale, co — ich zdaniem — byłoby mało zadowalającym wynikiem, podobnym do tego z IV kwartału 2018 r. A to nie wszystko, bo jeśli znormalizowane zyski za I kwartał okażą się zgodne z oczekiwaniami biura, realizacja całorocznych prognozy powtarzalnego zysku operacyjnegoi zysku netto wynosić będzie — odpowiednio — 22 i 21 proc. w porównaniu z 24 i 25 proc. przed rokiem. Niższy stopień realizacji całorocznych prognoz po I kwartale może oznaczać oddolne ryzyko względem oczekiwanej dynamiki znormalizowanych zysków w 2018 r. Obecnie to +8 proc.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

„Wygląda na to, że tygrys nie tylko zmienił barwy (oczekiwana lepsza dynamika zysków w małych i średnich spółkach niż w zbiorze spółek o dużej kapitalizacji), ale również stracił kły (oczekiwana ujemna dynamika zbiorczych znormalizowanych zysków r/r). Ponadto wydaje się, że maleje zbiór spółek zdolnych do zwiększania znormalizowanych zysków w ujęciu r/r. Trudno o pozytywną interpretację takich zmian. W naszej ocenie — abstrahując od zewnętrznych czynników — trudno oczekiwać, że dynamika zbiorczych zysków spółek notowanych na GPW będzie zdolna samodzielnie wspierać wzrost indeksu WIG w najbliższym i średnim horyzoncie” — głosi raport brokera.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki nie zachwycą wynikami