Spółki paliwowe zyskują dzięki ropie

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 02-07-2004, 00:00

W czwartek dużym wzięciem cieszyły się akcje spó- łek paliwowych. To efekt wzrostu cen ropy, który wywołały ostatnie doniesienia o niespodziewanym spadku zapasów produktów naftowych w USA i mniejszej niż szacowano podaży z krajów OPEC. To wystarczyło, by ropa z sesji na sesję skoczyła o 4 proc.

W ślad za drożejącym surowcem zaczęły rosnąć kursy czołowych przedstawicieli tego sektora. Francuski Total, czwarty co do wielkości koncern paliwowy świata, zyskał wczoraj 1,5 proc. Akcje brytyjskiego giganta BP podskoczyły o 1 proc. Imponującą zwyżkę zanotowały ADR-y rosyjskich firm naftowych. Notowane w Londynie ADR-y Łukoila zdrożały o 3,8 proc., a Gazpromu o 4 proc. Jednak nie wszystkim sprzyjała wczoraj koniunktura na rynku ropy. W czwartek na moskiewskiej giełdzie RTS o 4,4 proc. spadły notowania Jukosu. Rosyjski koncern naftowy przegrał trwającą od kilku miesięcy sprawę o zaległe podatki i ma do zwrotu 3,5 mld USD. Komornik może zająć aktywa Jukosu. Firma ma pięć dni na spłatę zadłużenia wobec skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki paliwowe zyskują dzięki ropie