Spółki pod (nie)specjalnym nadzorem

Joanna Barańska, Marcin Goralewski
opublikowano: 23-02-2005, 00:00

Skarb państwa nie dba o spółki, w których ma udziały mniejszościowe — uznała NIK. Może dlatego część pakietów trafi do BGK.

Skarb państwa (SP) nie interesuje się spółkami, których jest częściowym właścicielem, nie wie, co robią ich zarządy, nie wie nawet, ile ma akcji i udziałów sprywatyzowanych przedsiębiorstw. To efekt kontroli przeprowadzonej przez NIK w 25 spółkach z nie mniejszym niż 10 proc. udziałem SP. Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) w radach nadzorczych nie robili nic, by powstrzymać uchwały zarządów niekorzystne dla firm. Nie przekazywano raportów finansowych ani sprawozdań ze zgromadzeń akcjonariuszy. Nawet tam, gdzie członkowie rad nadzorczych odpowiedzialnie pełnili swoje role, ich próby zainteresowania resortu złą sytuacją spółki spełzały na niczym — jak w przypadku bydgoskiego Byd-Meatu, gdzie co najmniej czterokrotnie poinformowano MSP o działaniu zarządu na szkodę spółki. Pisma pozostały bez odpowiedzi.

— Korzyści z posiadania akcji i udziałów były tak małe, że prawie żadne — mówi Krzysztof Szwedowski, wiceprezes NIK.

MSP nie umiało jednak w czasie kontroli powiedzieć, po co zachowuje mniejszościowe pakiety akcji, a w niektórych przypadkach — Elektrimu Kabli i Transbudu Kraków — nie wiedziało nawet, że je ma. Sprawy Mennicy Państwowej i bydgoskiego Byd-Meatu bada prokurator.

— Im mniejsza spółka i mniejszy pakiet, tym trudniej ją kontrolować. Chętnie sprzedalibyśmy resztówki akcji, ale do tanga trzeba dwojga — mówi Janusz Kwiatkowski, rzecznik resortu.

Jeden z pomysłów MSP to dokapitalizowanie pakietami mniejszościowymi Banku Gospodarstwa Krajowego. Do banku mają trafić akcje 27 spółek notowanych na giełdzie. Wczoraj Jacek Socha, minister skarbu, mówił, że będą to pakiety o wartości 248 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska, Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki pod (nie)specjalnym nadzorem