Spółki przemysłowe? Seria rozczarowań

opublikowano: 06-09-2017, 16:34
aktualizacja: 06-09-2017, 16:34

Polskie spółki przemysłowe zanotowały słabe wyniki finansowe za drugi kwartał 2017 r., uważa Jakub Szkopek, analityk mBanku. Specjalista wskazuje jednak te, które są atrakcyjnie wyceniane.

Zdaniem Jakuba Szkopka, polskie firmy pozostają pod presją umacniającego się złotego, rosnących kosztów surowców i wyższych kosztów pracy.

Analityk po wynikach za drugi kwartał ocenia, że perspektywy wyników wyraźnie rozczarowały w przypadku takich spółek, jak Alumetal (przez wzrost konkurencji w branży i walkę cenową), Apator (możliwe słabsze wyniki Elkomtechu i odpisy goodwill w Apatorze Rector), Elementalu (w którym słaba rentowność w drugim kwartale wydłuży się także na trzeci kwartał), Forte, Pfleidererze (wzrost kosztów produkcji, pierwsze podwyżki cen wyrobów w drugim kwartale 2017 r.).

- Jak na razie tylko Grupie Kęty udaje się podwyższać ceny produktów, co rekompensuje wzrosty kosztów wytworzenia – dodaje Jakub Szkopek.

Analityk uważa, że najbardziej atrakcyjnie wyceniane są: Ergis (spółka notowana z około 21-34-procentowym dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców pozytywnie przekładać się będzie na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (wzrost areału powinien przełożyć się na pozytywną dynamikę wyników w kolejnym sezonie), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na drugie półrocze) oraz Stelmet (perspektywa poprawy wyników w 2018 roku po zwiększeniu obłożenia mocy w Grudziądzu).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane