PKO BP czempionem w stajni skarbu państwa

opublikowano: 25-03-2021, 20:00

Nigdy nie jest na tyle źle, żeby nie mogło być jeszcze gorzej – te słowa najlepiej podsumowują miejsce spółek z udziałem skarbu państwa w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2020

Stu analityków i zarządzających funduszami, którzy wzięli udział w ankiecie “Pulsu Biznesu”, potwierdziło po raz kolejny, że mają niezbyt wysokie mniemanie o większości spółek z udziałem skarbu państwa. W zestawieniu za 2020 r. wypadły one jeszcze gorzej niż w 2019.

W gronie 120 spółek, uwzględnionych w rankingu, znalazło się 17 podmiotów, w których karty rozdaje skarb państwa. Aż osiem nie zmieściło się w pierwszej setce. Kolejne siedem sklasyfikowano w ósmej i dziewiątej dziesiątce. Jedynie PKO BP wybił się z tej mizerii i zajął niezłe 22 miejsce.

Dla porównania, w 2019 r. do pierwszej pięćdziesiątki rankingu przebiły się tylko PZU (40 miejsce) i PKO BP, które zajęło 19 pozycję. Gęsto od spółek z udziałem skarbu Państwa było natomiast pod koniec pierwszej setki, a poza nią znalazły się cztery.

Co ciekawe, choć spółki skarbu państwa wypadły gorzej w 2020 r. pod względem miejsc, to jednak średnia ocena analityków i zarządzających dla tych podmiotów lekko wzrosła – z 48,5 pkt w 2019 r. do 51,7 pkt w 2020 r. (na 100 pkt możliwych). Z drugiej strony warto zauważyć, że oceniający ogólnie w 2020 r, byli bardziej łaskawi, bo średnia dla całego grona ocenionych wzrosła z 59,5 pkt w 2019 r. do 66,1 pkt w 2020 roku. Dystans więc de facto się powiększył.

Inna liga

Na ocenę ogólną w rankingu składały się oceny w pięciu kategoriach. Najbardziej od reszty stawki spółki z udziałem skarbu państwa odstawały pod względem kompetencje zarządu. Średnia dla uwzględnionych w rankingu 120 spółek wyniosła 73,1 pkt., tymczasem dla państwowej siedemnastki ledwie 50,3 pkt. Aż trzynaście sklasyfikowano na miejscach 100-120. W terminologii kolarskiej to już nie ogon peletonu, ale „grupetto”, które podąża własnym tempem na szarym końcu wyścigu.

Choć w rankingu zawarte są suche oceny, bez komentarzy, nie trudno się domyślić, iż problemem zarządów rządowych spółek mogą być motywowane politycznie motywacje i rodeo z prezesami zależnie od tego, w którą stronę powieje wiatr wewnątrz koalicji. To nie tworzy dobrego klimatu do budowy zaufania i kompetencji.

Warto jednak odnotować, że w przypadku kilku spółek nastąpiła dość wyraźna poprawa oceny kompetencji zarządu w porównaniu do 2019 r. Uwagę zwracają przede wszystkim Enea (wzrost oceny o 10,4 pkt), Polska Grupa Energetyczna (+10 pkt), Tauron (+10 pkt) oraz Lotos (+9,4 pkt). Dominuje zatem energetyka, w której w ostatnich miesiącach pojawiły się nadzieje na wydzielenie aktywów węglowych i zieloną transformację. Gwałtownie spadła natomiast ocena kompetencji zarządów firm finansowych. W przypadku Pekao aż o 16,7 pkt, BOŚ o 14,3 pkt, PZU o 12,2 pkt, a Aliora o 6,7 pkt. Na tym tle wyróżnił się PKO BP ze wzrostem o 4,4 pkt. Przypomnijmy, że banki mają za sobą ciężki rok naznaczony obniżkami stóp i rezerwami frankowymi oraz covidowymi.

Rodzynek:
Rodzynek:
PKO BP, kierowane przez Zbigniewa Jagiełłę, to jedyna spółka z udziałem skarbu państwa, która została sklasyfikowana w czołowej trzydziestce rankingu Giełdowa Spółka Roku 2020. Z największe atuty banku eksperci uznali zarząd i relacje z inwestorami.

Awanse i spadki

W sumie ocena kompetencji zarządów spółek skarbu państwa spadła względem 2019 r. o 0,2 pkt, była to jednak jedyna kategoria, w której firmy te zaliczyły regres (przynajmniej bezwzględnie, a nie względnie). Największą poprawę spółki zanotowały w kategorii Sukces w 2020 r., co jest o tyle ciekawe, że rok ten był dla nich pełen wyzwań.

Ankietowani docenili przede wszystkim PGNiG i KGHM (obie spółki zyskały po 29 pkt). Pierwsza zainkasowała odszkodowanie od Gazpromu, które wywindowało jej wyniki, druga korzystała na rosnącym kursie miedzi, co spowodowało, że coraz głośniej dyskutuje się o możliwej wypłacie dywidendy. Analitycy i zarządzający lepiej ocenili także osiągnięcia przedstawicieli sektora energetycznego oraz GPW, która znów stała się modna wśród inwestorów indywidualnych. Największym rozczarowaniem zdaniem analityków była Bogdanka (-21,4 pkt), która w 2020 r. zaliczyła wyraźny regres w wynikach.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W kategorii Sukces spółki z udziałem skarbu państwa zostały ocenione średnio aż o 15,7 pkt gorzej niż przeciętna dla reszty stawki. Blado wypadły także jeśli chodzi o ocenę perspektyw rozwoju (13,5 pkt poniżej średniej) oraz Innowacyjności (15,4 pkt poniżej średniej). Stosunkowo najlepsze perspektywy z tego grona mają zdaniem ankietowanych PKO BP, PZU i KGHM, najgorsze zaś BOŚ, Bogdanka i PKP Cargo. W innowacyjności najwięcej punktów zdobyło również PKO BP, najmniej - PKP Cargo.

Względnie najlepiej kontrolowane przez państwo firmy wypadły w kategorii Relacje inwestorskie, choć i tak średnia była o 4,4 proc. niższa od średniej dla całej stawki. Ankietowani najbardziej cenią komunikację z rynkiem, prowadzoną przez PKO BP, Tauron i Lotos. Pierwsza z nich znalazła się na 11. miejscu w zestawieniu.

Warto jednak zaznaczyć, że na korzyść spółek skarbu państwa przemawia fakt, że to podmioty duże, którym dużo łatwiej wygospodarować budżet na działania IR. Choć wiele małych spółek wykazuje się kreatywnością i sumiennością przy budowaniu relacji inwestorskich, to jednak w przypadku podmiotów z WIG20 wejście na pewien poziom relacji inwestorskich to w zasadzie konieczność. W WIG20 w 2020 r. podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa stanowiły większość.

Najlepsi i najgorsi w poszczególnych kategoriach

kompetencje zarząduPKO BPBOŚ
innowacyjnośćPKO BPPKP Cargo
relacje z inwestoramiPKO BPBOŚ
perspektywy rozwojuPKO BPBOŚ
sukces w 2020KGHMPKP Cargo

Cena nie czyni okazji

Spółek, w których państwo rozdaje karty, próżno szukać w czołówce zestawienia tych, których akcje są według ankietowanych ekspertów dobrą okazją inwestycyjną na 2021 r.

Ranking ten otwiera prywatna Selvita, a na podium są ponadto 11 bit studios i Astarta Holding.

PKO BP zajęło 31 pozycję, uzyskując tyle samo punktów co DataWalk (kurs tej spółki urósł w 2020 r. o 250 proc.). PZU to numer 42, a Bank Pekao 59. Nas końcu stawki znalazły się natomiast PKP Cargo, Grupa Azoty, PKN Orlen, Bogdanka i BOŚ.

Jak powstał ranking

Badanie zostało zrealizowane przez „Puls Biznesu” na próbie 100 osób (58 analityków i 42 zarządzających). Oceniali oni 140 spółek wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 według stanu na koniec listopada 2020 r. Eksperci wypełniali ankietę online, zawierającą spersonalizowany zestaw spółek, które pokrywają analitycznie. Uczestnik sondażu oceniał od kilku do kilkudziesięciu spółek (średnio 12), a badanie przeprowadzono od 1 stycznia do 20 lutego 2020 r.

Eksperci oceniali w skali 1-7 (według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielonych punktów) swój poziom znajomości spółki, a także: kompetencje zarządu, perspektywy rozwoju, innowacyjność produktów i usług, sukces spółki w 2020 r., jakość relacji z inwestorami. Te pięć kategorii stanowiło podstawę wyliczenia rankingu głównego. Dla jego przejrzystości uśrednione oceny przeliczono na punkty w skali 1-100. W rankingu uwzględniliśmy tylko spółki, które oceniło co najmniej trzech ekspertów.

Giełdową Spółką Roku 2020 została Selvita, drugi miejsce zajął TIM, a trzecie - Grupa Kęty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane