Spółki TMT dadzą zarobić inwestorom

opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo że koniunktura gospodarcza siada, to polskie spółki z sektora TMT poprawią wyniki – przekonuje Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego warto powiększyć portfel o spółki wzrostowe
  • z jakimi problemami będą się one mierzyć
  • co pomoże im zwiększyć zyski
  • które są według analityka najbardziej atrakcyjne

W środowisku wysokiej inflacji, zdeterminowanych w walce z nią bankach centralnych i przy trwającej wojnie na Ukrainie większość zarządzających skłania się ku bardziej defensywnej strategii inwestycyjnej. Polecanymi składnikami portfela są przede wszystkim walory spółek typu value, których wartość opiera się na fundamentach. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, szefa działu analiz Haitong Banku, warto jednak pamiętać o dywersyfikacji i rozważyć inwestycję w polskie spółki wzrostowe. Wiele z nich jest obecnie atrakcyjnie wycenionych, z potencjałem do znacznej poprawy wyników.

Klient musi płacić:
Klient musi płacić:
Zdaniem Konrada Księżopolskiego, szefa działu analiz Haitong Banku, przewagę w najbliższych miesiącach będą miały te spółki, które poprzez subskrypcyjny model biznesowy przerzucą wysoką inflację na klientów.

Okazji będzie sporo

Pozytywne nastawienie szefa działu analiz Haitong Banku do polskich spółek z branży technologicznej, miediowej i telekomunikacyjnej (TMT) widoczne jest w jego rekomendacjach - większość z nich brzmi “kupuj” przy cenie docelowej znacznie powyżej aktualnej. Pierwszym polecanym podmiotem jest Wirtualna Polska. Firma dzięki dużej bazie stałych użytkowników może liczyć na wzrost przychodów z dotychczasowej działalności. Ponadto dzięki przejęciom Mediapopu czy Szallasu otwiera się na nowe rynki

- Posiadając jedną z największych baz realnych użytkowników wśród grup internetowych i efektywne aktywa mediowe Wirtualna Polska powinna być preferowanym miejscem dla reklamodawców, kosztem mniejszych i mniej efektywnych graczy rynkowych. Ponadto akwizycje silnie przecenionych po bańce covidowej spółek dotcomowych i e-commerce’owych mogą umocnić jej pozycję na rynku - mówi Konrad Księżopolski.

Równie duży potencjał ma jego zdaniem R22, stosunkowo mała spółka zajmująca się sprzedażą usług hostingowych, domen internetowych oraz usług dodatkowych, takich jak certyfikaty SSL.

- Wycena aktywów spółki jest nieefektywna, tylko sześciokrotnie większa od mnożnika EV/EBITDA na 2023 r. Jej biznes przez ostatnie cztery lata się podwoił i przewiduję, że do końca 2024 r. urośnie o kolejne 15-20 proc. - dodaje Konrad Księżopolski.

Znacznie większym podmiotem, za którego atrakcyjnością inwestycyjną również stoi przede wszystkim atrakcyjna wycena, jest Orange Polska. Mimo że nie ma tak dużego potencjału wzrostu jak poprzednicy, to do poprawy notowań wystarczy utrzymanie zysku w ujęciu r/r.

- Mimo że spodziewamy się zysku EBITDA w przyszłym roku porównywalnego do tegorocznego, to relatywnie niskie zadłużenie powinno pozwolić Orange’owi na lekki wzrost dywidendy. Spółka jest wyceniana tylko pięciokrotnie powyżej prognozowanego EV/EBITDA - mówi analityk.

Dywidenda jest również atutem LiveChata, który jednak inwestorom ma do zaoferowania znacznie więcej, uważa Konrad Księżopolski. Przede wszystkim daje ekspozycję na mocnego dolara, szczególnie w obliczu podwyżek cen narzędzia internetowego do obsługi klientów, udostępnianego w Polsce i za granicą.

- Miesięczny przychód na jednego użytkownika usług spółki wzrośnie dzięki wyższym cenom. Nie wszyscy klienci będą w stanie zaakceptować zmiany i zrezygnują z produktów LiveChata, ale nie powinno to zniwelować pozytywnych skutków podwyżek - mówi Konrad Księżopolski.

Najnowsze rekomendacje

SpółkaRekomendacjaCena na GPW (w zł)Cena docelowa (w zł)
Wirtualna Polskakupuj100117
R22kupuj44,562
Vercomkupuj42,748,2
LiveChatkupuj110133
Orange Polskakupuj6,287,2
Asseco Polandneutralnie72,779
Comarchneutralnie172176
Cyfrowy Polsatneutralnie17,618,9

Źródło: Haitong Bank, stan na 15.12.2022 r.

Otoczenie jest trudne

Jeśli chodzi o bolączki sektora TMT, to przez najbliższe kwartały pozostaną one takie same, jak w 2022 r.

- Myślę, że koszty pracy pozostaną kluczowym problemem, ale należy oczekiwać wyhamowania tempa wzrostu biorąc pod uwagę dynamikę z ostatnich kwartałów. W branży mediowej kluczowym tematem będzie skłonność reklamodawców do wydatków reklamowych, ponieważ często są one redukowane w pierwszej kolejności. W przypadku telekomów gorącym tematem będzie aukcja 5G, która ruszy 20 grudnia - mówi Konrad Księżopolski.

Zagrożeniem jest możliwa recesja, która osłabi nastroje konsumentów. Nie powinna mieć jednak znaczącego wpływu na spółki technologiczne, uważa szef działu analiz Haitong Banku.

- Otoczenie makro pozostaje nieprzewidywalne i mamy dużo sygnałów świadczących o nadchodzącym spowolnieniu gospodarczym. Cały czas dużą niewiadomą jest zachowanie i siła konsumenta, który zmaga się z wieloma wzywaniami, takimi jak koszt pieniądza czy ceny energii. Spółki TMT są w dobrej sytuacji, gdyż ich biznesy związane są z szeroko rozumianą cyfrową gospodarką i cyfryzacją procesów gospodarczych, na które popyt stale rośnie - dodaje Konrad Księżopolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane