Spółki z Wall Street nie zachwycą

W miarę zbliżania się sezonu raportów kwartalnych w USA coraz bardziej niepokoją słabnące oczekiwania co do wyników spółek.

Spośród spółek z indeksu S&P500, które w ostatnich miesiącach zrewidowały prognozy wyników, obniżyło je aż 82 proc., obliczyła agencja Bloomberg. To może niepokoić, bo podobna nierównowaga wystąpiła w trzecim kwartale 2018 r., kiedy wskaźnik dojrzewał do 20-procentowej przeceny z ostatnich trzech miesięcy roku. Pesymizm widać też wśród analityków. W czerwcu obniżek prognoz wyników dla spółek z S&P500 było o 116 więcej niż podwyżek, a różnica w ich liczbie była największa od prawie dwóch lat.

— Skala słabnięcia wyników jest jedną z rzeczy, której inwestorzy wydają się nie dostrzegać. Rynek tak bardzo skupia uwagę na polityce pieniężnej i na szansach na mityczne porozumienie USA- Chiny, że umykają mu wyniki, które dla cen akcji powinny przecież być decydujące — komentuje David Spika, prezes towarzystwa GuideStone Capital Management.

Po tym, jak w pierwszych trzech miesiącach roku spółkom udało się wybronić przed pogorszeniem wyników, zyski za drugi kwartał będą o 2,5 proc. niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku, wskazują szacunki analityków.

To oznaczałoby, że sezon wyników, który 15 lipca zainauguruje Citigroup, przyniesie pierwszy ich spadek od trzech lat. Specjaliści źródła tego pogorszenia upatrują między innymi w sile dolara, obniżającej wartość przychodów pozyskiwanych poza USA. Negatywną presję na zyski wywierają też niskie ceny ropy, wyższe koszty poddostawców oraz niepewność związana z napięciami handlowymi na linii USA — Chiny. Pocieszające jest jednak to, że pogorszenie wyników powinno okazać się przejściowe.

Już w trzecim kwartale ich roczna dynamika wyjdzie na plus, w czwartym sięgnie 7 proc., a w 2020 r. będzie dwucyfrowa, wynika z obecnych prognoz. Jeśli zatem nie spełnią się obawy przed napięciami geopolitycznymi i globalną recesją, a prognozowana przez analityków ścieżka kształtowania się wyników się utrzyma, jeszcze pod koniec tego roku słabnące zyski przestaną ciążyć na perspektywach giełdy nowojorskiej.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy