Spółki z zagranicy lepsze od polskich

Kamil Zatoński
25-06-2008, 00:00

Kursy wielu zagranicznych firm oparły się bessie

Akcje trzech zagranicznych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie znalazły się w ścisłej czołówce pod względem rocznej stopy zwrotu. Najlepszą inwestycją okazały się walory ukraińskiej Astarty. Kiedy WIG nurkował o ponad jedną trzecią, kurs walorów holdingu, skupiającego firmy rolno-spożywcze (głównie cukrownie), poszedł w górę aż o 145 proc. Imponującym wzrostem wyróżniły się też dystrybutor mocnych alkoholi CEDC i energetyczny CEZ. Do grupy tej dołączyć trzeba debiutantów z drugiej połowy ubiegłego roku: Kernel i Asbis, a także tegorocznego nowicjusza — New World Resources. Wszystko to w sytuacji, kiedy umacniający się złoty zmniejszał przeliczone na naszą walutę zyski zagranicznych przedsiębiorstw, a dodatkowo obniżał kursy spółek notowanych równolegle za granicą.

Wymienione firmy, oprócz tego, że mają siedziby poza Polską, łączy kilka innych cech. Przede wszystkim — bardzo dobre wyniki finansowe, a także perspektywa ich dalszej poprawy, dzięki dobrej koniunkturze w swoich branżach. Dwie z nich — produkcja żywności i energetyka — są przy tym uważane za defensywne, czyli w niewielkim tylko stopniu wrażliwe na cykle gospodarcze. NWR korzysta za to na dynamicznie rosnących cenach węgla. Zagraniczne perełki mogą się również pochwalić znaczącą pozycją rynkową, zwykle wykraczającą poza jeden kraj. Nic więc dziwnego, że — w odróżnieniu od większości polskich spółek — analitycy systematycznie podnoszą, a nie obniżają, teoretyczne wyceny CEZ, NWR czy CEDC. Wzrostom kursu nie przeszkadzają przy tym relatywnie wysokie wskaźniki cena do zysku (C/Z). Dla CEZ to 20, NWR — 30, CEDC — 28, Kernela — 21, a dla Astarty — 13,3. Średnia dla GPW to około 13.

Odmiennym przypadkiem jest Asbis, dystrybutor IT. Jego akcje straciły w tym roku zaledwie 1,7 proc., a przez rok urosły o 33 proc. Stabilnością i wielkością zysków, a także zasięgiem rynkowym, firma dystansuje całą grupę polskich konkurentów. To jednak za mało, by pobić ich w wycenie rynkowej. Wskaźnik C/Z dla papierów zarejestrowanej na Cyprze spółki wynosi zaledwie 11. Dla Action (najsolidniejszego z odpowiedników), AB i Komputronika wynosi odpowiednio: 12, 18 i 24.

Takich różnic w wycenie nie widać w przypadku zagranicznych deweloperów. Przez ostatni rok powietrze uszło z nich w takim samym stopniu, jak z krajowych przedstawicieli tej niemodnej obecnie branży. Niektórzy z nich (Immoeast i Orco) notowani są już na poziomie połowy wartości księgowej. Przecena wydaje się przesadzona. Uzasadnia ją to, że w wynikach widać schłodzenie koniunktury na rynku nieruchomości, co z kolei prowadzi do księgowania strat z przeszacowania w dół wartości posiadanego majątku.

Na samym dnie zestawienia wylądowały akcje SkyEurope. Na początku ubiegłego roku płacono za nie ponad 20 zł. Teraz kosztują niewiele ponad 3 zł. Przewoźnik lotniczy nie może jednak wybrnąć ze strat, a ryzyko ich powiększenia rośnie wraz ze wzrostem ceny ropy. Obawy przed słabością rynku motoryzacyjnego uderzają z kolei w notowania ACE, producenta elementów do układów hamulcowych. Na dodatek spółka nie zrealizowała ubiegłorocznej prognozy zysku netto, który okazał się 10 proc. niższy od planu.

Ukraina, USA, Czechy — stąd się wywodzą najlepsi zagraniczni emitenci

1. ASTARTA

Wiktor IwaŃczyk

prezes

Dynamiczny wzrost kursu akcji spółki to zasługa szybko drożejących produktów żywnościowych, w tym cukru.

+145,7%

Stopa zwrotu w ostatnich 12 miesiącach.

2. CEDC

WILLIAM CAREY

prezes

Za wzrostem notowań dystrybutora i producenta alkoholi stoi systematyczna poprawa wyników i ekspansja na nowe rynki.

+60,1%

Stopa zwrotu w ostatnich 12 miesiącach.

3. NWR

ZDENEK BAKALA

główny akcjonariusz

Notowania górniczej firmy rosną na fali rekordowo wysokich cen węgla.

+39,5%

Stopa zwrotu od dnia debiutu na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki z zagranicy lepsze od polskich