Spore umocnienie jena po danych o PKB

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
20-05-2009, 08:50

Po bardzo silnych spadkach w minionym tygodniu (spowodowanych zasadniczo największą od dwóch miesięcy korektą na  azjatyckich parkietach), od początku tygodnia para USDJPY korzystała z poprawy sentymentu i po części niwelowała wcześniejsze spadki.

Wczoraj w pierwszej części dnia notowania osiągnęły poziom 96,68. Później kontrolę przejęła podaż, a spadki wyraźniej przyspieszyły po danych o japońskim PKB. W pierwszym kwartale obniżył się on o 4% q/q, czyli nieznacznie mniej niż oczekiwano (-4,2% q/q). Dane mają jednak raczej negatywne wybrzmienie, gdyż spadek za ostatni kwartał 2008 roku został zrewidowany z –3,2% q/q do –3,8% q/q. Po publikacji danych mamy wyraźny spadek notowań na parze – z poziomu 96,20 do 95,45.

Ruch ten należy interpretować jednak bardziej jako wyraz dominacji strony podażowej niż reakcję na same dane. Innymi słowy publikacja została wykorzystana do umocnienia jena. Na poziomie 95,45 tworzy się widoczne wsparcie, które może być skuteczne, jeśli na rynkach nadal widoczny będzie optymizm, zwłaszcza, że 10 pipsów niżej mamy 61,8% zniesienie wzrostów z początku tygodnia. W przeciwnym przypadku wsparć należy szukać na poziomach 94,54 i 93,50. Z kolei w scenariuszu wzrostowym kluczowe będzie pokonanie ostatniego lokalnego maksimum (96,68).

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Spore umocnienie jena po danych o PKB