Sposób na darmowy bankomat

opublikowano: 25-06-2013, 11:43

Na Helu są trzy bankomaty. Tyle samo w Ustrzykach Dolnych. W całym kraju 17 tys. Aplikacja BankomatyPL pomoże znaleźć urządzenie w każdej miejscowości i od konkretną lokalizacją. Przydatne narzędzie, szczególnie na wakacjach.

Jesteś na wczasach w bieszczadzkich lasach, skończyła ci się gotówka, a w lokalnych sklepach kartą nie zapłacisz. Jesteś w kropce, bo nie masz pojęcia, gdzie jest najbliższy bankomat. Kilka miesięcy temu opisałem aplikację Mastercarda do wyszukiwania bankomatów na całym świecie w tym również w Polsce ("Polska, 51 stan USA. Wg Mastercarda). Narzędzie nie wolne od błędów, ale w podróży zagranicznej niezastąpione. Niedawno w appstore pojawiła się apka rodzimej produkcji BankomatyPL. Od razu ściągnąłem ją na tablet i początkowo uznałem, że to wadliwy produkt wart tylko skasowania. Wpisałem w okienku wyszukiwarki ul. Targową w Warszawie i wyświetlił mi się na mapie jeden bankomat. A trzeba wiedzieć, że przy tej ulicy banków jest zatrzęsienie. Wpisałem Kraków – w całym mieście jeden bankomat. Tak w kolejnych miejscowościach. Wczoraj miałem już aplikację skasować i wtedy, przeglądając jej zawartość, olśniło mnie, znalazłem błąd (mój ale też architekta) i uznałem ją za jedną z bardziej użytecznych aplikacji.

Program jest dość prosty, składa się właściwie z czterech ekranów. Na głównym znajduje się klasyczna googlowska mapa w trzech wersjach: standardowej, satelitarnej i mieszanej. U góry ekranu mamy ikonki do nawigacji. Idąc od lewej: odświeżanie, lokalizator miejsca, w którym aktualnie jesteśmy, ścieżka dojścia do bankomatu.
Po drugiej stronie mamy wyszukiwarkę oraz ikonkę z pytajnikiem, którą początkowo wziąłem za zwykły podpowiadacz-informację, tymczasem jest to odsyłacz do ustawień.

Aplikacja w wersji podstawowej, po ściągnięciu, ustawiona jest na wyszukanie jednego bankomatu, stąd moje początkowe rozczarowanie, kiedy w całej Warszawie wyszukałem tylko jedno urządzenie.
Liczbę szukanych bankomatów ustawiamy ręcznie. Maksymalna liczba to 20 sztuk. Możemy też wybrać opcję szukania wszystkich bankomatów w danej miejscowości lub lokalizacji, albo wybranych banków i operatorów.

Kryteria wyszukiwania są następujące: wybieramy województwo, potem w okienku wyszukiwarki wpisujemy ulicę i miejscowość, albo samą miejscowość, klikamy „szukaj”, a kiedy program znajdzie pożądaną lokalizację klikamy „edytuj”. Szukane urządzenia pojawiają się w postaci szpilek wbitych w mapę, przy której, po dotknięciu palcem, rozwija się chorągiewka z nazwą banku. Po naciśnięciu zostaniemy przekierowani na ekran z pełnym adresem i opisem urządzenia (czy posiada funkcję wpłatomatu) miejsca, w którym jest bankomat.
Jeśli w aplikacji ustawimy opcję „moje położenie” możemy wyszukać trasę dojścia/dojazdu do bankomatu. Wyszukiwarka na razie działa w wersji beta i jeszcze trochę jej brakuje do doskonałości, ale jeśli jesteśmy stosunkowo blisko bankomatu, dość zręcznie znajduje drogi dojścia maszyny z gotówką.

Aplikacja ma zasadniczo jedną wadę: nachalną reklamę wyświetlaną na wysokości jednej trzeciej ekranu. Rozumiem, że twórcy darmowego programu chcą na czymś zarabiać, ale naprawdę można było baner umieścić dyskretniej.
Podsumowując, program jest jak najbardziej godny polecenia, szczególnie na wakacyjne wojaże po Polsce, po nieznanych miejscowościach. Szczególnie tych mniejszych, gdzie nieczęsto można zapłacić kartą.

Zobacz facebookowy profil bloga Obiektywnie o finansach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: eugeniusz twaróg

Polecane