Spowolnienie sprzyja faktoringowi bez regresu

opublikowano: 28-02-2013, 00:00

W niepewnych czasach przedsiębiorcy wolą korzystać z bezpiecznych rozwiązań.

O wzroście zainteresowania faktoringiem pełnym (bez regresu), w którym — w przeciwieństwie do faktoringu niepełnego (z regresem) — faktor przejmuje nie tylko wierzytelności, ale i ryzyko niewypłacalności odbiorcy, zadecydowała niepewność co do sytuacji w gospodarce.

— Rosnąca liczba upadłości w kraju i za granicą skłoniła przedsiębiorców do szukania rozwiązań, dzięki którym mogą przenieść ryzyko niewypłacalności kontrahenta na zewnątrz przedsiębiorstwa. Faktoring bez regresu zaczął dominować — twierdzi Łukasz Kiliński, dyrektor handlowy Coface.

Potwierdzają to wyniki sprzedażowe całej branży faktoringowej.

— Rok 2009 był ostatnim, w którym obroty z faktoringu bez regresu były o 800 mln zł niższe niż w przypadku niepełnej wersji tej usługi. Z kolei w ubiegłym roku sięgnęły 44,4 mld zł, podczas gdy faktoring niepełny przyniósł już „tylko” 37,5 mld zł — informuje Tomasz Mazurkiewicz, członek zarządu i dyrektor handlowy ING Commercial Finance.

Usługa „na miarę”

Klasyczna forma faktoringu to jednak nie wszystko, co oferują faktorzy. Zależnie od potrzeb przedsiębiorcy może on wybrać najkorzystniejszą dla siebie wersję tej usługi.

— Firmy, które współpracują z jednostkami samorządu terytorialnego ( JST), a także te, które np. na potrzeby przetargu wymagają gwarancji refinansowania, chętnie korzystają z faktoringu samorządowego, w którym faktor, poprzez wykupienie faktur, dostarcza przedsiębiorcy pieniądze za realizację inwestycji na rzecz JST — tłumaczy Dariusz Filipek, kierownik zespołu sprzedaży faktoringu w Deutsche Bank PBC. W wersji bez regresu jest dostępny także faktoring eksportowy.

— Proponujemy go przedsiębiorcom, którzy sprzedają towary za granicę. Ponieważ ten produkt eliminuje ryzyko niewypłacalności kontrahentów, wejście na nowe rynki staje się dla nich o wiele łatwiejsze. Poza tym faktor weryfikuje wiarygodność nowych, często nieznanych parterów biznesowych, dba o ściągnięcie od nich należności i doradza w kwestiach prawnych — wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny w Bibby Financial Services. W formie pełnej występuje również nowy produkt tej firmy, tzw. faktoring restrukturyzacyjny.

— Oferujemy go przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy notują stratę na działalności, mają zaległości w płaceniu podatków albo świadczeń do ZUS. Rozwiązanie umożliwia im prowadzenie biznesu i realizację zleceń bez obaw o możliwość zajęcia komorniczego i blokady konta — informuje Krzysztof Kuniewicz.

Faktoring restrukturyzacyjny oferuje finansowanie 80-90 proc. wartości wierzytelności i zarządzanie należnościami, obejmujące m.in. weryfikację wiarygodności kontrahentów, rozliczanie spłat, przypominanie o płatności, egzekwowanie zapłaty oraz przeprowadzenie restrukturyzacji zadłużenia klienta.

Mogą z niego skorzystać przedsiębiorstwa, które mają negatywną historię w BIK, BIG lub KRD — dodaje Krzysztof Kuniewicz. Innymi prawami rządzi się natomiast faktoring mieszany, który polega na tym, że w ramach jednej umowy i jednego limitu finansowania klient może skorzystać z faktoringu pełnego, a w razie potrzeby również z niepełnego.

— Ma dzięki temu stały dostęp do kapitału. Taka usługa sprawdza się w przypadku firm, które mają sezonową sprzedaż, przez co w okresach jej krótkoterminowego zwiększenia nie są w stanie sfinansować całego salda należności ze względu na niewystarczający limit kredytowy — tłumaczy Łukasz Kiliński.

Dobre perspektywy

Choć oferta faktorów jest już dobrze rozwinięta, nie zamierzają oni spocząć na laurach. Zapewniają, że będą unowocześniali swoje usługi, bo zapotrzebowanie na nie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

— Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań, które pozwolą im wzmocnić pozycję rynkową. Faktoring traktują jako element polityki zarządzania należnościami. Doceniają go ponadto za całą gamę usług dodatkowych, takich jak prowadzenie kont kontrahentów czy obsługę inkaso — wyjaśnia Dariusz Filipek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu