Spóźnialscy nie odliczą VAT

Mariusz Włodarczyk, członek zarządu BZ WBK Leasing
opublikowano: 28-01-2011, 11:13

Zostały trzy dni na zarejestrowanie umowy leasingu w Urzędzie Skarbowym.

Przedsiębiorcy, którzy w 2010 r. podpisali umowę leasingu na samochód z kratką, muszą spełnić jeszcze jeden ważny warunek — zarejestrować umowę we właściwym urzędzie skarbowym najpóźniej do 31 stycznia 2011 r. W przeciwnym wypadku utracą prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.

Ciągłe zmiany prawa i mnóstwo często niejednoznacznych informacji dotyczących możliwości pełnego odliczania podatku VAT od zakupu pojazdów z homologacją ciężarową spowodowały ogromny chaos informacyjny wśród dilerów samochodowych, leasingodawców i przede wszystkim klientów. Ten chaos jeszcze się nie skończył. Wielu klientów, którzy zawarli umowę leasingu w 2010 r., by wykorzystać możliwość zakupu auta za niższą o VAT cenę, nie jest świadomych, że to nie wystarczy, by skorzystać z takiej ulgi podatkowej. W celu uzyskania prawa do 100 proc. odliczenia VAT-u od samochodów z kratką trzeba umowę zarejestrowanie we właściwym dla klienta urzędzie skarbowym, najpóźniej do końca stycznia.

Można to zrobić listownie, nadając przesyłkę z umową listem poleconym na adres urzędu. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak osobista wizyta leasingobiorcy w urzędzie skarbowym. Zabranie ze sobą oryginału umowy leasingu z ewentualnymi dokumentami uzupełniającymi i ich kopii przyspieszy procedurę na miejscu. Pojawiają się jednak wątpliwości w związku z opłatą skarbową: czy rejestracja umowy leasingu jej podlega czy nie. Według naszej wiedzy, zgłoszenie umowy leasingu w urzędzie jest zwolnione z opłat skarbowych. Aby mieć stuprocentową pewność, zgłoszenie warto poprzedzić telefonem do właściwego urzędu skarbowego, który udzieli informacji.

Leasingobiorca powinien pamiętać jeszcze o jednym. W zawartej z firmą leasingową umowie nie można dokonywać żadnych zmian, w szczególności takich, które dotyczą wartości pojazdu i wpływają na wysokość podatku VAT do odliczenia.

Uwowę leasingu trzeba zarejestrować do końca stycznia.
Uwowę leasingu trzeba zarejestrować do końca stycznia.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Włodarczyk, członek zarządu BZ WBK Leasing

Polecane