Czytasz dzięki

Sprawa GetBacku trafiła do Sejmu

opublikowano: 05-06-2018, 22:00

Zdaniem opozycji, kłopoty windykatora to efekt słabego nadzoru. KNF odpowiada, że nie może ingerować w biznes spółek.

— Dlaczego uznaliśmy, że zwołanie komisji jest konieczne? GetBack to firma działająca na rynku regulowanym. Nie mamy do czynienia z jakimś parabankiem. Został dopuszczony na rynek przez KNF, która akceptowała jego prospekty emisyjne, był badany przez renomowaną firmę audytorską. I nikt nie wskazywał na zagrożenie działalności tej instytucji — tak uzasadniała zajęcie się sprawą windykatora Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej, reprezentująca grupę posłów, za sprawą których sejmowa komisja finansów publicznych dyskutowała o GetBacku.

Izabela Leszczyna, Platforma Obywatelska, była wiceminister finansów
Zobacz więcej

Izabela Leszczyna, Platforma Obywatelska, była wiceminister finansów Fot. Marek Wiśniewski

Trzygodzinna dyskusja miała jednak niewiele wspólnego z założeniami. Przedstawiciel prokuratury ujawnił, że sprawą zajmuje się zespół złożony z czterech prokuratorów, dwóch agentów CBA i dwóch asystentów prokuratorów. Marcin Pachucki, zastępca przewodniczącego KNF, zdradził, że prospekt związany z publiczną emisją obligacji GetBacku był zatwierdzany przez pięć miesięcy,a KNF zgłosiła do niego 185 uwag. Z zatwierdzonym nieco później prospektem dotyczącym akcji uwinęła się w 2,5 miesiąca, bo spółka była jej już znana. Ale i tak miała do niego ponad 130 uwag. Marcin Pachucki tłumaczył też, że ryzyko związane z modelem biznesowym GetBacku było w prospektach opisane, a KNF nie może dopuszczać spółek na giełdę w oparciu o uznaniową ocenę ich biznesu.

— KNF stwierdziła, że nie może ingerować w model biznesowy spółki. Niech nie ingeruje, ale niech wtedy nie zatwierdza prospektu emisyjnego — apelowała Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej, była wiceminister finansów.

W podobnym tonie wypowiadała się Paulina Hennig-Kloska. Twierdziła, że KNF powinna odmówić zatwierdzenia prospektu GetBacku, w związku z tym, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwały już prace nad zmianami terminów przedawnienia, które zmniejszają rentowność biznesu windykacyjnego (KNF nakazała spółce wpisać to ryzyko do prospektu).

Piotr Nowak, obecny wiceminister finansów, zapewniał, że w tym roku podjęte zostały działania zwiększające bezpieczeństwo nieprofesjonalnych inwestorów na rynku obligacji. Wskazywał na zwiększenie nominału obligacji podporządkowanych do 400 tys. zł i działania w kwestii powiązania administratorów zabezpieczeń obligacji z ich emitentami. Dlaczego mówił o tym przy tej okazji, trudno dociec. Gros obligacji GetBacku to najzwyklejsze papiery niezabezpieczone.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane