Sprawa PZU znalazła się w ustawie

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 02-04-2003, 00:00

Komisja nadzoru może sprzeciwić się kupnu akcji towarzystwa ubezpieczeniowego, jeżeli jest to sprzeczne z planami restrukturyzacji sektora — uznali posłowie Komisji Finansów Publicznych.

Podczas głosowań Komisji Finansów Publicznych nad poprawkami zgłoszonymi przez posłów podczas drugiego czytania pakietu ustaw ubezpieczeniowych przyjęto kilka kontrowersyjnych zapisów. Posłowie uznali, że Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych powinna mieć prawo sprzeciwu wobec nabycia akcji towarzystwa ubezpieczeniowego, jeżeli „stoi to w sprzeczności z planami restrukturyzacji sektora”. Poprawkę zgłosił Grzegorz Woźny z SLD. Poparł ją Andrzej Sopoćko, wiceminister finansów. Sprzeciwili się jej posłowie PO, PiS oraz SKL.

— Być może chodzi tu o PZU. To zapis skandaliczny — twierdził Kazimierz Marcinkiewicz z PiS.

Andrzej Sopoćko nie zaprzeczył, że zapis ten związany jest ze sprawą PZU i przyznał, że rząd nie ma na razie planu restrukturyzacji branży ubezpieczeniowej.

— Mamy podejrzenia, że decyzja o tym, że Eureko ma prawo zrealizować 21 proc. akcji PZU, jest niemożliwa do wykonania, ponieważ nie są spełnione wymogi prawa. Eureko zobowiązało się dostarczyć komplet dokumentów do 15 marca 2003 r. Inwestor ich nie dostarczył (Eureko zaprzecza — przyp. red.). Poinformował, że zrobi to w najbliższym możliwym terminie. Nie jesteśmy w stanie przedstawić szczegółowych planów dotyczących sytuacji sektora — tłumaczył Andrzej Sopoćko.

Komisja uznała też, że członek zarządu firmy ubezpieczeniowej nie może zasiadać w zarządzie innej instytucji finansowej. Upadł pomysł obłożenia części odszkodowań komunikacyjnych podatkiem dochodowym.

W zamian uznano, że kierowcy, w których autach wykonano naprawę, za którą należało się odszkodowanie o wartości co najmniej 2 tys. zł, muszą przeprowadzić badanie techniczne pojazdu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu