Sprawdzamy ofertę Funduszu Mieszkań na Wynajem

  • Emil Górecki
opublikowano: 07-01-2015, 14:16

Fundusz tworzony przez BGK właśnie wystawił na rynek pierwsze mieszkania. Na początek można wybierać mieszkania w Poznaniu.

Udało się. Od dziś Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW), tworzony przez rządowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), oferuje do wynajęcia pierwsze 47 mieszkań. Lokalizacja: Poznań, ul. Saperska 32B. Do wyboru 9 kawalerek, 34 mieszkania z dwoma pokojami i sześć mieszkań z trzema pokojami. Powierzchnia od 23 mkw. do 72 mkw. W mieszkaniach jest (a właściwie ma być od początku marca, kiedy lokale będą gotowe), wyposażenie łazienki, meble i podstawowy sprzęt kuchenny. Ile trzeba zapłacić? Od 710 zł miesięcznie (przy założeniu, że najemca podpisuje umowę na więcej niż cztery lata), do 2360 zł, jeśli bierzemy największe mieszkanie na okres od 6 do 23 miesięcy. Do tego należy doliczyć opłaty za wodę, prąd, etc.

ARC

Sprawdźmy, czy się opłaca.

Szukam kawalerki na dwa lata. W FMnW za 23 mkw. zapłacę 740 zł. W ogłoszeniach na otodom.pl wrzucam moje kryteria: mieszkanie ma mieć między 20 a 25 mkw. Jest 45 ofert spełniających te kryteria, ale w różnych lokalizacjach i o różnym standardzie. Najtańsza opiewa na 750 zł plus opłaty licznikowe. Lokalizacja – Winogrady. Mieszkanie z wyposażeniem nieco większym niż funduszowe, ale używanym. Dodatkowe opłaty to kaucja w wysokości miesięcznego czynszu i opłata dla pośrednika. Najdroższa opcja kosztuje 1,3 tys. zł (plus 2 tys. zł kaucji). Za to dostajemy niemal całkowicie umeblowane mieszkanie po zupełnym remoncie w kamienicy kilka kroków od fontanny z Neptunem.

Poszukajmy mieszkań trzypokojowych. W FMnW za 72 mkw. musimy zapłacić nieco ponad 2 tys. zł. Co znajdziemy na otodom.pl? Oferta mieszkań pomiędzy 70 a 75 mkw. jest spora, wyświetla się 98 lokali. Najtańsze mieszkania nie mają mebli, są zaniedbane i często ogrzewane piecami kaflowymi czy przenośnymi grzejnikami elektrycznymi, ale kosztują około 1 tys. zł miesięcznie plus jednomiesięczna kaucja zwrotna. W standardzie porównywalnym do tego, co ma FMnW, musimy zapłacić nie mniej niż około 2,1 tys. zł plus opłaty licznikowe, ale większość ofert zapowiada wydatek rzędu 2,5-3 tys. zł.

Jak widać, oferta FMnW jest tania, choć trzeba do niej dodać koszt większości mebli. Na rynku natomiast trzeba wyłożyć pieniądze na kaucję oraz często dla pośrednika. Warto też zwrócić uwagę na to, że zdecydowana większość transakcji najmu mieszkań w Polsce jest ukryte przed fiskusem, więc ochrona prawna zawartej umowy może być znacznie mniejsza niż w przypadku FMnW, z którym podpisujemy umowę ze z góry określonym czasem trwania. Nie jesteśmy więc narażeni na niespodziewany skok wysokości czynszu czy konieczność nagłej wyprowadzki, bo córka właściciela dorosła i chciałaby zamieszkać sama.

Twórcy mieszkaniowego funduszu BGK wielokrotnie zapowiadali, że ich czynsz będzie się mieścił między stawkami płaconymi przez najemców mieszkań komunalnych, a rynkowymi. To dlatego, że ta instytucja chce rozruszać instytucjonalny rynek najmu w Polsce. Wygląda na to, że pierwsze założenie się udało. Drugie będziemy mogli ocenić za co najmniej 5 lat.

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane