Sprawdzian z digitalizacji

opublikowano: 12-06-2018, 22:00

Technologie to bodziec do powstawania kolejnych profesji. Czasem jednak potrzeby rynku rozmijają się z programami edukacji

Na świecie coraz częściej powstają rozwiązania, które z jednej strony ułatwiają człowiekowi wykonywanie zadań zawodowych, z drugiej — zmuszają go do ciągłego kształcenia się i nabywania nowych, dotychczas niezwiązanych z własną pracą umiejętności. Testom poddawane są np. roboty, które wraz z rozwojem infrastruktury sieci 5G umożliwiają chirurgom prowadzenie operacji na odległość. Poza wiedzą medyczną lekarz w przyszłości będzie więc zobowiązany do znajomości obsługi elektronicznych narzędzi czy obrazowania 3D. I choć popularyzacja takich rozwiązań wydaje się odległa, to już teraz największe fabryki lokują pracowników nie przy liniach produkcyjnych, a komputerach, z których ci nadzorują pracę maszyn. W ślad za rozwojem technologii powinny iść zmiany w modelach edukacji. Ta sfera nie zawsze jednak nadąża za postępem.

Zobacz więcej

Fot. iStock

— Na rynku pracy pojawiają się nowe profesje o wąskiej specjalizacji, wymagające zaawansowanej wiedzy. Jeszcze 10 lat temu nie wiedzieliśmy, kim jest UX Designer czy Analityk Big Data, podczas kiedy dzisiaj zakres ich obowiązków odpowiada potrzebom wielu firm — mówi Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland.

W nowej szkole

W Polsce obecnie powstaje pierwsza klasa o profilu technik elektromobilności. Pomysł jej utworzenia zatwierdziło już Ministerstwo Edukacji Narodowej. Prowadzenia zajęć w tym zakresie podjęło się czteroletnie technikum działające przy Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Zgierzu. Nad przebiegiem edukacji czuwać ma natomiast Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, w czym wspierać będą go przedstawiciele łódzkiej firmy Enika.

Nowa klasa ma przygotowywać się do wykonywania zawodów, które już istnieją, ale także będą stanowić bazę dla profesji, które na rynku pracy mogą pojawić się niebawem, wraz z rozwojem sektora elektromobilności. Uczniowie będą uczyć się m.in. projektowania, produkcji i serwisowania pojazdów elektrycznych czy stacji ładowania.

Inny przykład: w ubiegłym roku na uruchomienie eksperymentalnych studiów podyplomowych z zakresu energoelektroniki zdecydowała się Politechnika Warszawska. Model nauczania został opracowany wspólniez firmą Medcom, producentem urządzeń energoelektronicznych.

W podobnym czasie tworzony był również nowy kierunek studiów na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W tym przypadku gospodarczym partnerem została Polpharma. Obie strony wspólnie zajęły się kształceniem studentów na kierunku przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Studia mają być skoncentrowane m.in. na biotechnologii, farmakologii i toksykologii oraz transferze technologii na rynek.

Zawody przyszłości

Obecnie widać potrzebę nieustannego budowania nowych kompetencji zawodowych, dostosowanych do potrzeb bardzo szybko zmieniającego się rynku pracy. Na ogłoszonej przez agencję Hays liście zawodów, które będą najbardziej poszukiwane w 2018 r., znalazły się: programista, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, analityk biznesowy, inżynier R&D i specjalista ds. automatyzacji.

Z przewidywań Kodilla.com, szkoły programowania, wynika, że decyzje o przebranżowieniu podejmują coraz starsze roczniki, zwłaszcza w kontekście technologii informatycznych. W 2019 r. początkujący programista będzie mieć… 35 lat — sześć lat więcej niż według badania przeprowadzonego dwa lata temu.

— Coraz więcej osób będzie rezygnować z mało lukratywnych zajęć i przebranżawiać się na programistów. Ten sam trend dotyczy kobiet. Pracodawcy stawiają na różnorodny punkt widzenia w zespole, w czym wielki udział ma zatrudnianie ambitnych, mających umiejętności techniczne pań, jak i osób po 30. czy 40. roku życia — mówi Marcin Kosedowski z Kodilla.com.

Sprawdź program "XII Kongresu Business Intelligence", 25-26 września 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Sprawdzian z digitalizacji