Sprawdzone technologie to główne źródło innowacji w IT

Borys Stokalski
opublikowano: 20-06-2007, 00:00

Raport „The Enterprise Innovation Revolution”, przygotowany przez Infovide-Matrix i Cutter Consortium, koncentruje się na analizie procesu innowacyjnego m.in. w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej. Badania pozwoliły zidentyfikować główne organizacje, które w wyniku prowadzonych projektów innowacyjnych osiągnęły rezultaty znacząco usprawniające ich działalność. W trakcie projektu badawczego analitycy Infovide-Matrix pytali firmy o stopień ich zaangażowania w proces innowacyjny, oczekiwania stawiane takim projektom, ocenę rezultatów oraz źródła sukcesów i porażek przy realizacji projektów innowacyjnych. Badania realizowane na zasadzie samooceny przeprowadzono wśród 119 międzynarodowych organizacji z różnych sektorów: 15 proc. to firmy z sektora bankowo-finansowego, 14 proc. stanowiły firmy zajmujące się konsultingiem informatycznym, 11 proc. — administracja publiczna i wojsko.

Z badań wynika, że blisko 70 proc. firm wykazuje aktywność w obszarze „value innovation” — oznaczającym tworzenie innowacji na bazie istniejących technologii. Jedynie 30 proc. firm skupia się na obszarze „wynalazczości”, związanym z działami badań i rozwoju, będącymi tradycyjnym źródłem innowacji przemysłowych.

Jak zwiększyć szanse powodzenia i zminimalizować ryzyko porażki? Według badań, ponad 37 proc. firm uznało, że ich projekty innowacyjne nie osiągnęły zamierzonych celów, a w przypadku wprowadzania przełomowych innowacji ponad 50 proc. projektów zakończyło się porażką.

Istotną rolę w kreowaniu procesów innowacyjnych odgrywa również odpowiednia kultura organizacyjna, inspirująca pracowników do dokonywania ciągłych usprawnień. Badania wykazały, że wsparcie zarządu i właściwa kultura organizacyjna to główne czynniki sprzyjające skutecznej innowacji. Przeszkodą dla skutecznego rozwoju firmy jest m.in. hierarchiczna kultura korporacyjna.

Ponad 24 proc. badanych firm mierzy niektóre aspekty efektywności procesu innowacyjnego, lecz z braku powszechnie dostępnych danych porównawczych (benchmarków) nie są one w stanie wyciągnąć wniosków z otrzymanych danych. To z kolei otwiera pole do działania dla instytucji naukowych i firm konsultingowych, mogących opracować techniki mierzące innowacyjność organizacji.

Borys Stokalski

wiceprezes zarządu Infovide-Matrix

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Borys Stokalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu