Sprawna klimatyzacja to podstawa

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 28-02-2012, 00:00

Trzy, cztery lata temu budynki energooszczędne były rzadkością. Teraz nowoczesne systemy do odzyskiwania ciepła w biurowcach to standard.

Coraz więcej deweloperów już na etapie planowania inwestycji uwzględnia wymagania instytucji udzielających certyfikatów potwierdzających energooszczędność budynków. Budownictwo ekologiczne nie jest już tylko modą, lecz koniecznością. Najemcy oczekują biur wysokiej klasy.

— Certyfikaty ekologiczne powinniśmy zacząć traktować jako coś oczywistego, co wyznacza standard obiektu. Przez kilkanaście lat budynki, które nie będą certyfikowane, stracą znaczenie na rynku. Świadectwa ekologiczne dają najemcy sygnał, że inwestor zadbał zarówno o środowisko naturalne, jak i zagwarantował oszczędność kosztów eksploatacyjnych. Musimy jednocześnie pamiętać, że certyfikaty nie podnoszą wysokości czynszu — twierdzi Jacek Lazur, dyrektor marketingu i sprzedaży UBM Polska.

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia ekologicznych biur są najlepszej jakości systemy wentylacji i klimatyzacji.

— W budowanych biurowcach najchętniej montowane są centrale wentylacyjne wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak przeciwprądowe wymienniki ciepła, systemy czujników CO 2, ruchu i wilgotności. Wymienniki gwarantują odzyskiwanie do 92 proc., a czujniki pozwalają na dobranie odpowiedniej ilości powietrza wymienianego dla poszczególnych obszarów budynku przy niewielkim zużyciu energii — mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

Zapewnienie wysokiej klasy energooszczędności — a co za tym idzie regulowanie wentylacji w taki sposób, by zapewniała komfort użytkownikom przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów — wymaga nowoczesnych rozwiązań, na które stale rośnie zapotrzebowanie zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku.

— Rozwiązania stosowane w budownictwie w Polsce nie różnią się znacząco od standardów europejskich. Firmy o ugruntowanej pozycji oferująsprawdzone rozwiązania uznanych światowych marek zarówno klientom polskim, jak i zagranicznym. O zaistnieniu polskich producentów na zachodnich rynkach decyduje między innymi spełnianie restrykcyjnych norm jakości, odpowiednie moce produkcyjne i możliwości kapitałowe — dodaje Marek Perendyk.

Powstawanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku budynków zwiększa zapotrzebowanie na ekologiczne materiały i technologie, a tym samym nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji bezpieczne dla środowiska i zdrowia użytkowników.

92

Taki procent odzyskiwania ciepła gwarantuje zamontowanie w biurowcu centrali wentylacyjnej z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane