Czytasz dzięki

Sprowadzimy ponad 1 mln używanych aut

opublikowano: 08-08-2019, 22:00

Blisko 100 tys. sprowadzonych z zagranicy aut osobowych zarejestrowały wydziały komunikacji w lipcu 2019 r. To ponad 4 tys. dziennie.

Lipiec sprzyjał handlarzom używanych aut. W Polsce zarejestrowano ich 95,2 tys. — to najwyższy rezultat w tym roku i o 6,5 proc. wyższy niż rok wcześniej. Od początku roku do Polski sprowadzonych zostało już niemal 597,4 tys. używek. O 1,7 proc. więcej niż w ciągu siedmiu pierwszym miesięcy 2018. r.

— Lipcowy wynik nie jest zaskoczeniem. Pierwszy miesiącwakacji od wielu lat jest okresem żniw dla importerów. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku — podobnie jak w poprzednim — import znowu przekroczy barierę miliona sztuk — mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Średni wiek aut zaimportowanych w tym roku wynosi na koniec lipca 11 lat i 8 miesięcy. Jest niższy od średniej w polskim autoparku na koniec grudnia 2018 r., która w przypadku samochodów osobowych wynosi niespełna 15 lat. Ponad 50,8 proc. aut dotychczas sprowadzonych nad Wisłę miało pod maską silnik benzynowy, 48,6 — diesla. Aut czysto elektrycznych było 0,08 proc. Co ciekawe, o ile najczęściej sprowadzamy samochody z Niemiec, to elektryki głównie z USA. Na 450 używanych elektrycznych samochodów sprowadzonych do Polski w 2019 r. 163 pochodziły ze Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane