Sprzedaż akcji Skarbu Państwa na aukcjach

Polska Agencja Prasowa SA
04-08-2006, 11:48

Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło propozycję zasad przeprowadzania aukcji, należących do Skarbu Państwa akcji i udziałów. Jak poinformowało MSP w piątkowym komunikacie, aukcje mają dotyczyć akcji lub udziałów spółki, w której Skarb Państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, a cena sprzedaży nie jest niższa od wartości księgowej akcji lub udziałów.

Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło propozycję zasad przeprowadzania aukcji, należących do Skarbu Państwa akcji i udziałów. Jak poinformowało MSP w piątkowym komunikacie, aukcje mają dotyczyć akcji lub udziałów spółki, w której Skarb Państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, a cena sprzedaży nie jest niższa od wartości księgowej akcji lub udziałów.

Rozporządzenie określające tryb przeprowadzania aukcji ma ułatwić prywatyzację w spółkach, na które Skarb Państwa ma znikomy wpływ.

Na podstawie znowelizowanej ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, akcje oraz udziały Skarbu Państwa w spółkach handlowych mogą być sprzedawane także na aukcji, a nie tylko na podstawie oferty ogłoszonej publicznie, przetargu czy rokowań.

W ogłoszeniu o aukcji znalazłaby się m.in. informacja o minimalnej cenie sprzedaży, czyli cena wywoławcza. Niezbędne też byłoby wadium. Ponadto sprzedający mógłby bez podania przyczyn odstąpić od przeprowadzania aukcji i zmienić jej warunki.

Aukcja ma być ważna jeżeli weźmie w niej udział przynajmniej jeden licytant.

MSP podało, że na koniec maja 2006 r. nadzorowało 383 spółki handlowe, w których Skarb Państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego.

Łączna wartość nominalna pakietów akcji lub udziałów tych spółek, to ponad 696,5 mln zł., w tym 351 mln zł to wartość akcji lub udziałów wolnych od obciążeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż akcji Skarbu Państwa na aukcjach