Sprzedaż detaliczna dołącza do przemysłu jako stabilizator koniunktury

opublikowano: 04-12-2020, 14:54

W październiku sprzedaż detaliczna w Unii Europejskiej w dalszym ciągu rosła. Wskazuje to na dużą odporność konsumpcji dóbr w okresie tuż przed wdrożeniem lockdownów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są trendy w sprzedaży detalicznej w Unii Europejskiej
  • w których krajach sprzedaż detaliczna rośnie szybciej, a w których wolniej
  • jak radzi sobie sektor ecommerce
  • jak poradzi sobie sprzedaż detaliczna z drugą falą lockdownów

Choć w listopadzie można oczekiwać spadku wynikającego m.in. z zamknięcia sklepów we Francji czy Walii, to wszystko wskazuje na to, że cios powinien być zdecydowanie słabszy niż wiosną. Najprawdopodobniej szybko uda się też nadrobić te straty. Wygląda na to, że nadchodzi czas podniesienia prognoz makroekonomicznych na czwarty kwartał. Choć chcemy poczekać na więcej danych o ewolucji epidemii.

Według danych Eurostatu sprzedaż detaliczna w UE była w październiku o 1,5 proc. wyższa niż we wrześniu. W porównaniu do poziomu tuż przed epidemią – z lutego – był to wynik o 2,7 procent wyższy. We Francji i Niemczech sprzedaż detaliczna była wręcz o ponad 5 procent wyższa. Jest to zasługa z jednej strony tylko ograniczonego pogorszenia sytuacji na rynku pracy (co pozwoliło ludności zachować dochody i poczucie bezpieczeństwa), a z drugiej wpływ efektu substytucji. Ze względu na ograniczone możliwości wydatkowania pieniędzy na usługi, turystykę, wyjścia do knajp i restauracji, zwiększają się wydatki na towary – m.in. elektronikę, książki, meble, RTV i AGD.

Stale również rośnie znaczenie e-commerce. Prawdopodobnie w listopadzie, ze względu na promocje związane z Black Friday, e-commerce zaliczy wysoki jednorazowy wzrost. W najmniejszym stopniu udało się odrobić straty odzieży i obuwiu oraz paliwom. Wydaje się, że dopóki nie zostaną zniesione lockdowny oraz powróci standardowa, przedepidemiczna mobilność społeczna, trudno byłoby oczekiwać odbicia w tych kategoriach.

Co dalej? W kwietniu sprzedaż detaliczna spadła w Unii Europejskiej o około 20 procent względem stanu tuż przed epidemią. W listopadzie oczekujemy spadku w wysokości ok. 3-5 proc. Szacujemy więc, że wpływ obecnych lockdownów będzie ponad o połowę mniejszy niż wiosną. Od stycznia, wraz z częściowym znoszeniem restrykcji oczekujemy odrabiania strat przez sprzedaż detaliczną. Nadganianie powinno być równie szybkie co latem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Platforma SpotData
Szukasz danych? Zajrzyj na platformę.
PRZEJDŹ DO PLATFORMY DANYCH

Polecane