Sprzedaż detaliczna w Wlk. Brytanii zaskoczyła spadkiem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-06-2021, 09:14

Wyniki majowej sprzedaży detalicznej na Wyspach Brytyjskich rozczarowały. W porównaniu z kwietniem sprzedaż spadła, zaś w ujęciu rocznym wzrost okazał się niższy niż oczekiwali ekonomiści, donosi Reuters.

Hollie Adams

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) w maju 2021 r. sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o 1,4 proc. w porównaniu do kwietnia, kiedy to odnotowano jej mocny, bezprecedensowy wzrost o 9,2 proc. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała spowolnienie tempa wzrostu do 1,6 proc.

Z kolei w porównaniu do maja 2020 r. sprzedaż podskoczyła o 24,6 proc., ale zarówno była niższa niż zakładane 29,0 proc., jak miesiąc wcześniej, kiedy wybiła aż o 42,4 proc.

Majowy spadek tłumaczony jest otwarciem części usług, w tym sektora restauracyjnego gdyż zamiast kupować żywność do domu, część mieszkańców wybrała konsumpcję w barach, pubach i restauracjach.

Zgodnie z najnowszymi danymi sprzedaż żywności spadła o rekordowe 5,7 proc., za to dobrze radziły sobie sklepy z artykułami gospodarstwa domowego i sprzętem ogrodniczym. Sprzedaż online spadła trzeci miesiąc z rzędu po otwarciu sklepów stacjonarnych. Mimo wszystko zakupy internetowe pozostają o 60 proc. wyższe niż w lutym 2020 r., zanim doszło do wybuchu pierwszej fali pandemii na Wyspach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane