Sprzedaż LOT-u budzi kontrowersje

Jacek Zalewski
opublikowano: 22-10-1999, 00:00

Sprzedaż LOT-u budzi kontrowersje

O prywatyzacji LOT-u na pewno można powiedzieć tylko jedno: lepiej późno niż wcale. Kilka lat temu szanse korzystniejszej sprzedaży firmy były zapewne większe, ale dobrze, że do tej transakcji w ogóle doszło. Jednak w sytuacji, gdy przywilej posiadania akcji LOT-u przypada linii lotniczej, która uważana była przez specjalistów za trzeciego w kolejności faworyta — na trzech możliwych — można pokusić się o próbę uzasadnienia decyzji MSP.

CO ZYSKUJE LOT wchodząc do grupy Swissair i sojuszu lotniczego Qualiflyer? Na pewno prawo do utrzymania względnie dużej samodzielności oraz stosunkowo silnej pozycji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Czy można jednak z tego wyżyć, i to na dłuższą metę? To się okaże, a lądowanie może stać się dla naszych „niebieskich żurawi” wyjątkowo twarde.

W ODRÓŻNIENIU od BA czy Lufthansy Szwajcarzy nie zamienią LOT-u w tzw. feedera, czyli bardzo, bardzo podrzędny element wielkiej anonimowej machiny transportowej, która tylko dowoziłaby pasażerów do głównych lotnisk europejskich. Stwarza to więc cień szansy na ożywienie prowincjonalnego Okęcia, jeśli rozbuduje ono infrastrukturę. Jednocześnie LOT będzie mógł korzystać z doświadczeń podobnie małych linii tworzących alians Qualiflyer. W takiej grupie będzie na pewno raźniej, ale czy bezpieczniej? Czy znajdą się pieniądze na zasypanie dziury finansowej LOT-u? Nie warto chyba stawiać tezy, że LOT trafi w ręce Szwajcarów, bo zaproponowali najwięcej, a budżet w potrzebie.

Z DRUGIEJ jednak strony, powiązanie LOT-u z inwestorami z Wielkiej Brytanii lub Niemiec wprowadziłoby polską firmę do I ligi sojuszy lotniczych o zasięgu globalnym. Mimo że Swissair jest bardzo szacowną i renomowaną firmą, nie ma i nie może mieć takich ambicji. o

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sprzedaż LOT-u budzi kontrowersje