Srebro może zdrożeć o 40 proc.

Ceny srebra, miedzi, platyny i palladu spadły w poniedziałek, ponieważ centralny bank Chin nie zdołał ukoić obaw inwestorów odnośnie spowolnienia gospodarczego kraju.

Firma badawcza Capital Economics przewiduje jednak, że do końca roku ceny niektórych metali znacznie wzrosną, w tym srebra nawet o 40 proc.

W niedzielę, Ludowy Bank Chin zwiększył środki luzowania polityki monetarnej w związku z gorszym od oczekiwanego spowolnieniem gospodarczym – dokonał trzeciej w ciągu sześciu miesięcy obniżki stóp.  Bank centralny zredukował roczną stopę pożyczkową o 25 punktów bazowych do 5,1 proc. oraz obniżył roczną stopę depozytową o tą samą wartość do 2,25 proc. Decyzja podyktowana była chęcią wsparcia słabnącego wzrostu gospodarczego, który zmaga się z rosnącym długiem samorządowym i załamaniem na rynku nieruchomości.

Ekonomiści Capital Economics utrzymują jednak pozytywną prognozę dla Chin i USD – dwóch największych konsumentów surowców. Firma wskazała również, że import złota, srebra, platyny i palladu przez Chiny rośnie.

Simona Gambarini ekonomista Capital Economics  specjalizujący się w surowcach, oczekuje w drugiej połowie roku odbicia popytu na srebro. Jego zdaniem na koniec roku może kosztować już 23 USD za uncję, czyli o jakieś 40 proc. więcej niż obecnie na Comex.

Tegoroczne maksimum ceny srebra to nieco ponad 18 USD za uncję.

Źródło: Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Srebro może zdrożeć o 40 proc.