Czytasz dzięki

Średniaki o 2 proc. od 5 – letniego maksimum

Kupujący zdominowali wtorkową sesję na GPW, a prawdziwy szał zakupów zapanował wśród średnich spółek.

WIG20 zyskał 0,7 proc., w czym pomogły dobre dane o sprzedaży detalicznej. W maju wzrosła ona o 1,8 proc. r/r, choć analitycy spodziewali się zaledwie 1,1 proc. przyrostu. Po 1,3 proc. zwyżce mWIG40 zbliżył się na odległość nieco ponad 2 proc. do czerwcowego szczytu, kiedy kupujący bez powodzenia atakowali maksimum hossy z 2011 r. Jego przełamanie sprawiłoby, że indeks znalazłby się najwyżej od 2008 r. To mogłoby otworzyć inwestorom (wciąż daleką) drogę w kierunku szczytów z 2007 r.

Negatywnym bohaterem sesji został PKN Orlen, którego notowania spadały trzeci dzień z rzędu. W zakończonym kwartale spółka zanotowała 206,9 mln zł straty netto. Analitycy oczekiwali wyniku 160 mln zł pod kreską. Chętnie kupowano za to akcje banków (+0,5 proc.), w czym pomagały oczekiwania na nadejście ożywienia gospodarczego. Jak jednak wynika z prognoz analityków zebranych do tej pory przez PAP, zysk netto sektora spadł w zakończonym kwartale o 12 proc. r/r. Mimo 5 proc. tąpnięcia w czasie handlu nad kreskę na zamknięciu zdołały wyjść notowania Kernela (+0,4 proc.). Do „sprzedaj” z ceną docelową 50,2 zł rekomendację dla papierów spółki obniżyło ING.

Dzięki lepszym rekomendacjom dla sektora wreszcie za rynkiem nadążał WIG Energia (+0,7 proc.). Tuż pod sześciotygodniowym szczytem ustabilizowały się notowania Enei (+0,9 proc.). Z 17,6 zł do 16,35 zł cenę docelową dla papierów spółki obniżyło ING. Z historycznego minimum odbiły się notowania ZE PAK (+4,1 proc.), a kurs Tauronu zastygł przy zanotowanym wczoraj 3-tydgodniowym dołku (0,0 proc.). ING podniosło zalecenie inwestycyjne dla obu spółek ze "sprzedaj" do "trzymaj". Dodatkowo, jak poinformował Tauron, planowane na lipiec podpisanie kontraktu na budowę bloku w Jaworznie może się opóźnić. Znacznie większe, bo kilkuletnie opóźnienie jest możliwe przy projekcie budowy bloku gazowego w Elektrowni Blachownia.

Apetyty na zakupy wreszcie było widać na szerokim rynku. mWIG40 skoczył o 1,3 proc., ciągnięty w górę przez Hawe (+7,4 proc.), Astartę (+5,4 proc.) oraz ZE PAK (+4,1 proc.). sWIG80 i WIG Plus zakończyły handel 0,4 proc. nad kreską. Poniżej przegląd wiadomości z małych i średnich spółek.

O 33,2 proc. skoczyły notowania Pol-Aqua, odrabiając straty z ostatnich trzech miesięcy. Do sprzedaży 34 proc. akcji spółki po 3,92 zł wezwał Dragados.

Z zanotowanego w ubiegłym tygodniu ponadczteroletniego minimum odbijają się notowania Kopeksu. Kupno akcji z ceną docelową 12,7 zł zalecił DM IDM SA.

Tuż pod oporem wyznaczonym przez linię poprowadzoną po tegorocznych szczytach ustabilizowały się notowania Netii (-0,2 proc.). Do 5,7 zł cenę docelową dla papierów spółki podniósł DM IDM SA, wskazując na 27 proc. potencjał zwyżek.

1,6 proc. stracił TVN. Do 10,30 wycenę papierów podniósł DM IDM SA. Jednocześnie potwierdził zalecenie "trzymaj".

Passę trzech historycznych rekordów z rzędu przerwał Magellan (-0,3 proc.). Jak w rozmowie z PAP przyznał prezes Krzysztof Kawalec, w drugim półroczu spółka spodziewa się wzrostu wartości umów zawieranych z dostawcami dla służby zdrowia, a już teraz odczuwa ożywienie w inwestycjach na rynku medycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane